Yogaya başlamak için 5 neden

yoga

Uzun yıllardır kullanılan yoga, insanı huzur ve mutluluğa kavuşturan egzersizlerden biridir. Yoga ile insan vücudu daha da sağlıklı bir hale gelir.  Yoga yapan kişilerin hayata olan bakışlarının değiştiği ve bunun yanında duygusal, zihinsel ve ruhsal anlamda da geliştiği açıkça görülür. Yoga aslında insanın kendi vücudunu tanıması ve eğitmesidir. Yoga ile bedenini, ruhunu ve zihnini eğiten insan aynı zamanda huzura da kavuşur. Çoğu insan hala bunu kabul etmese de yoga bilinen en eski kişisel gelişim metodudur.

Yoga aslında bir yaşama sanatıdır. Evrenin pozitif ve negatif değerlerini bir arada dengede tutmaya çalışan yoga, bu amacından yola çıkıldığında bir olmak demektir. Yoga sırasında yapılan duruş ve nefes çalışmaları insan zihnini sadelik ve huzura ulaştırır. Bu huzur ile birlikte insan vücudu yenilenir, zihin modern ve karmaşık hayatın hızlı temposunun neden olduğu olumsuz düşüncelerden uzaklaşır ve böylelikle insanın içini umut ve iyimserlik kaplar. Kısaca yoganın yegâne amacı fiziksel sağlık ve manevi mutluluk yolunda tüm zorlukların üstesinden gelmenizdir. Bütün bu yazılanlar hala sizin için yetersiz ise size yogaya başlama nedenlerini detaylı bir şekilde ifade edelim. İşte size yogaya başlamak için 5 neden;

  1. Öncelikle yoga vücudunuza fiziksel olarak bir esneklik sağlar. Bedeniniz için hayati öneme sahip olan omurga ve etrafındaki kasları güçlü ve esnek tutar. Yapılan yoga egzersizleri size doğru bir duruş kazandırır. Esneyen omurga ve doğru duruş, omurga içinden geçen sinirlerin tam ve sağlıklı çalışmasına fırsat verir.
  2. Yapılan yoga egzersizleri size güç kazandırır. Birçok yoga hareketinde vücut ağırlığınızı desteklemeniz gerekir. Bu hareketler tek bacak üzerinde denge ve kola destekleme gibi kendinizi kontrol etmeniz gereken hareketlerdir. Birde bu egzersizleri yavaş hareketlerle yapmak size ilave bir güçlenme katar. Bu güç bir çok vücut ağrısının çözümüdür.
  3. Yoganın en çok bilinen zihinsel faydası, stresi azaltıyor olmasıdır. Yoga ile yapılan nefes çalışmaları, sinir sistemini aktive eder. Ve sinir sistemi sadece stres sıfırlandığında ve uykuda aktive olur. Yoga esnasında kan dolaşımı rahatlar ve iç organlar oksijenle beslenir. Böylelikle stres seviyeniz azalır.
  4. Yoga kişilerde zihinsel ve duygusal dengeyi sağlar. Duruşlar ve nefes teknikleri birleştiğinde zihinsel dinginlik ve duygusal denge kendini gösterir.
  5. Ve tüm bu fiziksel ve ruhsal dengelerden insanların bağışıklık sistemi de olumlu etkilenir. Düzenli yoga yapan kişilerin bağışıklık sistemi güçlenir.