Yemek odaları için dekorasyon fikirleri

yemek-masa
Evimizin en özel köşelerinden biri de yemek odalarıdır. Yemek odası dekorasyonunun demirbaşları ise güzel bir yemek masası, şık sandalyeler, iyi bir aydınlatma ve yardımcı aksesuarlardır. Yemek odanızı dekore ederken hangi parçanın ön planda olmasını istiyorsanız ona göre bir düzenleme yapın. Kimileri sade bir masa kullanıp sandalyelerde iddialı bir seçime giderken, kimileri de gösterişli bir avize ve çarpıcı aksesuarlarla ortama zenginlik katabilir.

Sandalyelerin büyüklüğü ve yüksekliği masanıza uygun olmalıdır. Küçük, alçak bir masanın etrafına dizilmiş kocaman ve uzun sandalyeler hoş bir görüntü yaramadığı gibi kullanışsız olacaktır. Ayrıca sandalyelerinizin arasında rahat yemek yenebilecek mesafe bulunmalıdır.

desenli-sandalye

Yemek odanızda sade bir masa tercih ettiyseniz sandalyelerinizde desenli ve renkli seçimler yaparak ortama hareket katabilirsiniz. Yemek odanızı belirgin bir şekilde ayırmak için masanızın altında halı kullanabilirsiniz. Halınızın büyüklüğü sandalyeleriniz geriye çekildiğinde yeterli alan kalacak kadar olmalıdır.

yemek-odasi

Yemek odanızı çok fazla eşyayla doldurmamaya özen gösterin. Genellikle takım halinde satılan yemek odası mobilyaları, büfe, gümüşlük, masa ve sandalyeler olmak üzere pek çok parçadan oluşur ve siz de bunları küçük bir alana sığdırmaya çalışırsınız. Ancak takımın tüm parçalarını almalısınız diye bir kural yok. Yemek masası ve sandalyelerinizi sadece büfeyle tamamlayıp, ferah bir görünüm elde edebilirsiniz. Fazladan yer kaplayacak büyük mobilyalar yerine odanızı aynalar, tablolar ve dekoratif aksesuarlarla zenginleştirebilirsiniz.

Sıradanlıktan sıkıldıysanız evinizde farklı fikirleri deneyebilirsiniz. Yemek odanızda klasik ve modern mobilyaları bir araya getirerek hem ilginç hem de şık bir görünüm yakalayabilirsiniz. Farklı tarzda objeleri bir arada kullanmak ilgi çekici olabileceği gibi, doğru seçildiğinde de şık bir görünüm sağlayabilir. Klasik ahşap bir masayı modern şeffaf sandalyelerle tamamlayın. Oldukça ferah ve dikkat çekici bir görünüm elde edeceksiniz.