Yazın rahat bir hamilelik geçirmek için 5 tüyo

hamile-meyve

Hamilelik her kadının yaşaması gereken çok özel ve güzel bir duygu. Ancak bir o kadarda zorlayıcı. Rahat bir hamilelik geçirmek ve sonunda sağlıklı bebekler dünyaya getirmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birçok detay bulunuyor. Özellikle yaz mevsimlerinde, sıcağın etkisi ile zaten bir nebze zorlaşan günlük yaşam, hamile kadınlar için daha zor oluyor. Bir taraftan sıcak, bir taraftan nem, bir taraftan bebek derken stres altına girmeniz kaçınılmaz oluyor. Bütün bu sıkıntıları yok etmek mümkün olmasa da, sizi rahatlatacak bazı uygulamalar elbette ki mevcut. Bu yazımızda size bunlardan bahsetmek istiyoruz. İşte yazın rahat bir hamilelik geçirmek için 6 tüyo;

1. Bol sıvı tüketin
Hamilelikte her dönem sıvı tüketimi son derece önemlidir. Bebeğin bulunduğu plasentanın zengin içerikte olması için bol sıvı tüketimi önerilir. Birde bunun üzerine, hormon değişikliği nedeni ile daha fazla terlemeler başlayınca, özellikle yaz günlerinde anne adaylarının sıvıya normal günlerden daha fazla ihtiyacı olur. Bu günlerde yeterli sıvının alınamaması rahimde kasılmalara, ileri seviyelerde erken doğuma bile neden olabilir. Sıvı tüketiminden kasıt elbette yoğunlukla su ve sağlığa uygun diğer içecekler olmalıdır.

2. Güneşten mümkün olduğunca uzak durun
Güneş ışınları D vitaminin sentezlenmesini, kalsiyum ve mineralin emilimini sağlar. Elbette yazın hamilelerin güneş ışığından faydalanması gerekir. Bu durum kemik, diş ve organ gelişimini olumlu etkilediğinden hamileler için faydalıdır. Ancak hamilelerin saat 11.00 – 16.00 saatleri arasında güneşe kesinlikle çıkmaması gerekir. Zorunlu oldukları durumlarda ise şapka ve kremlerle kendilerini iyi bir koruma altına almaları faydalı olacaktır.

3. Yürüyün ve yüzün
Hamilelik döneminde yapılabilecek en güzel iki spor vardır. Yürüyüş ve yüzme. Doktorunuzun bilgisi ve önerileri dâhilinde yapılan düşük tempolu yürüyüşler, insülin salınımını sağladığı için hızlı kilo alımını önler. Yine yüzme, hamilelerin son haftalarına kadar yapabilecekleri bir spordur. Ancak enfeksiyon riskine karşı yine dikkatli olunması faydalı olacaktır.

4. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun
Hamileliklerin kendini ağır hissetme durumu, yaz aylarında tüketilen yağlı yiyeceklerle etkisini daha yoğun gösterecektir. Bunun için ağır yiyecekler yerine bol bol sebze meyve yemeye özen gösterin. Aşırı tuz ödeme neden olacağı için en az seviyede tüketilmesi, yaz aylarında hamilelerin bilmesi gereken detaylardan.

5. Ayaklarınızı uzatın ve dinlenin
Özellikle yaz aylarında hamilelerde havanın vermiş olduğu ilave bir yorgunluk oluşur. Bu rehavet ile en ufak şeylerde dahi yorulan hamilelerin, güneşin yoğun olduğu saatlerde, evlerinde ayaklarını uzatıp dinlenmeleri önerilmektedir.