Yaşlanmayı geciktiren çay tarifleri

zerdecal
Yaşlanmak her kadının korkusu. Kırışan ciltler ve sarkan deriler tüm estetik güzelliği ortadan kaldıran belirtiler. Özellikle yüz bölgesinde kendini gösteren bu belirtiler, vücudumuzda ilk göze çarpan bölüm olduğu için daha da önemli.  Tüm vücutta ortaya çıkabilen yaşlılık belirtileri, özellikle güzelliğine önem veren kadınlar için oldukça can sıkıcı oluyor.

Yaşlanmayı durdurmaya dair henüz sihirli bir iksir bulunamadı. Her kadın maalesef sonunda yaşlılığı tadıyor. Ancak bunu ilerlemiş yaşına rağmen daha geç tadanlar şanslı gruptalar. Geç yaşlanmak bazı kadınlarda genetik olarak karşımıza çıksa da bu çok nadir karşılaşılan bir durum. Kadınların genç yaşlarda yaptıkları doğru bakım ve beslenme şekli daha geç yaşlanmalarına yardımcı olabiliyor.  Yaşlanmayı geciktirici besinleri tüketerek bu sürece katkı sağlamanız mümkün. Bu besinlerin başında çay geliyor. Kadınların çay sevgisi malum. Ancak bu bahsettiğimiz bildiğimiz siyah çay değil. Yaşlanmayı geciktirici etkisi olan bitkisel çaylardan söz ediyoruz.

Arada bir de olsa bu tür çayları içmeniz, ilerleyen günlerde size büyük avantaj sağlayacak. Bunun için hazırlanmış bazı özel çay tarifleri bulunuyor. İşte yaşlanmayı geciktiren çay tarifleri;

  • Zerdeçal çok güçlü bir antioksidan ve kansere karşıda etkisi oldukça büyük. Ve bu bitki güzel bir karışımla hem lezzetli hem de yaşlanmayı geciktirici bir çay haline gelebiliyor. Tarifi hazırlamak için yapmanız gereken şey bir hayli basit. Bir su bardağı sıcak suya yarım çorba kaşığı zerdeçal tozu atın, içerisine bir tutam tarçın ilave edin ve karışıma yarım limon sıkın. Eğer karışım size şekersiz geldiyse içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Karışımı hazırladıktan sonra 10 dakika kadar bekleyin, demlenmesini sağlayın. Daha sonra sıcak sıcak için. Bu çayı her gün düzenli tüketin. Yaşlanmanıza engel olacaktır.
  • Yaşlanmayı geciktirici bir diğer çay tarifinde ihtiyacınız olan malzemeler; nar çekirdeği, üzüm çekirdeği, goji beri ( eğer bulamazsanız yaban mersini de kullanabilirsiniz) ve yeşil çay. Tarifin hazırlanması oldukça basit. Öncelikle nar, üzüm ve goji beri çekirdeklerini iyice ezin. Bir bardak sıcak suyun içerisine ezdiğiniz bu karışımdan bir tatlı kaşığı koyun ve demlenmesi için on dakika kadar bekleyin. Demlenmesine üç veya dört dakika kala, bir tutam yeşil çay ilave edin. Ve sıcak sıcak için. Her gün bir bardak içmeniz faydanıza olacaktır.

Bu iki sağlıklı çaydan birini arada bir içerek yaşlılığın önüne geçebilir, canlı ve  güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.