Süt tüketimi neden önemli? Sağlıklı süt tüketimi nasıl olur?

Süt tüketimi her yaştaki insanın sağlığı açısından büyük öneme sahip. Yetişkinler kadar özellikle çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde düzenli süt tüketmeleri gerekiyor.

süt-2

Vücut sağlığı açısından süt sadece çocukluk ve gençlik döneminde değil, her yaşta beslenme listesinde yer almalı çünkü hem vücudun sağlıklı gelişmesi ve sağlığının korunması açısından  C vitamini ve demir dışında tüm besin öğelerini içeriyor. Sütün önemi özellikle gebelik ve emzirme döneminde, çocukluk ve yaşlılık dönemlerinde zengin kalsiyum kaynağı olması sebebiyle kemik sağlığı için açısından oldukça önemli.

Özellikle süt tüketimi bebeklik ve çocukluk döneminde kemiklerin gelişiminde büyük rol oynuyor. Bu yüzden bir anne olarak hem kendinize hem de bebeklikten başlayarak çocuklarınıza süt içme alışkanlığı edindirin. Çocuğunuzun süt içme alışkanlığı edinmesini sağlamak için onunla birlikte siz de süt içebilirsiniz. Günde iki bardak süt tüketilebilir. Hatta çay ve kahve isteğinizin aşırısını süt içerek bastırabilirsiniz.

Kilo problemi olanlar yağlı süt yerine yağ oranı az olan sütü tercih edebilir. Süt tüketimini arttırmak için, yemeklerde sütü kullanabilir örneğin etin yanına püre yaparak ya da  süt koyabileceğiniz çorbalar yaparak süt tüketimini hem kendiniz hem de çocuklarınız için arttırabilirsiniz. Sütü muzla ve bademle birlikte içmek, süt içmeye daha çok özendirebilir. Böylelikle kilo dengesinin korunmasında etkili olan badem ve sütü bir arada tüketebilmiş olursunuz.

süt

İşte süt tüketimi konusuna önem vermek için 8 sebep:

 1. Süt, kemik sağlığının korunmasında ve gelişiminde yardımcıdır.
 2. Bebeklik ve çocukluk dönemi ile başlayarak, her yaşta ve özellikle yaşlılık döneminde sağlığın korunması açısından büyük öneme sahiptir.
 3. Kemik gelişiminin ve sağlığının korunması yanı sıra büyüme ve gelişmenin hızlandırması, hücre yenilenmesi konusunda etkisi nedeniyle beslenme listesinden eksik edilmemeli.
 4. Süt içmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve korunmasını sağlar. Bağışıklığın yüksek olması hem hastalıklara karşı korur hem de hastalıkların çok daha çabuk atlatılmasını sağlar.
 5. Obezite günümüzün en önemli sorunu. Hem kendiniz hem de çocuğunuz ya da eşiniz için obezite sorunu ortadan kaldırmak adına süt tüketimine önem vermelisiniz.
 6. Bağırsakların daha  sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu nedenle süt tüketilmeli.
 7. Daha sağlıklı ve beyaz görünümlü dişlere sahip olmak istiyorsanız süt içmeyi ihmal etmeyin.
 8. Süt hücreleri yeniler.  Özellikler sağlıklı saçlara sahip olmak için sütten uzak kalmayın.
 9. Süt kasların gevşemesini sağlayarak, yorgunluk nedeniyle  ortaya çıkan stresin giderilmesinde etkili olur.
 10. Sağlıklı, güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenler ve cilt sağlığına önem verenler mutlaka sütü besin listelerine dahil etmeli.

Peki, süt nasıl sağlıklı tüketilebilir?

Süt için uygun koşullar sağlanmıyorsa faydasından çok zararı görülür çünkü zararlı mikropların üremesi için oldukça uygun bir besin maddesi.

Sağlıklı tüketebilmek için;

 • Süt ve benzeri ürünlerin son tüketim tarihlerini mutlaka alırken ve kullanırken  kontrol edin.
 • Açıkta satılan sokak sütlerini asla almayın ve tüketmeyin.
 • Pastörize ve UHT (ultra yüksek ısı) işlemleri uygulanmış sütlerden alın. UHT-Uzun ömürlü süt paketi açılana kadar 4 ay boyunca taze kalacaktır. Buna karşılık açıldıktan sonra kısa bir süre içerisinde tüketilmeli ve buzdolabında muhafaza edilmelidir.
 • Günlük sütlerden aldığınızda son tüketim tarihlerini geçirmeden tüketin. Bu tarz sütlerin tüketim süreleri daha kısadır.
 • Süt alırken, aldığınız süt karton kutudaysa kutunun sağlam olmasına ve kutuda herhangi bir delinme ya da yırtılma olmamasına dikkat edin.
 • Süt alacağınız zaman mutlaka kutu ya da şişenin üzerine bakarak Tarım ve Köy işleri Bakanlığından üretim izni almış olmasına önem verin.
 • Süt açıldıktan sonra mutlaka 2-3 gün içerisinde tüketilmelidir. Bir şey olmaz düşüncesiyle uzun süre açık kalmış sütü asla tüketmeyin.