Stresin vücuda verdiği 13 zararlı etki

sac-dokulmesi

İçinde bulunduğumuz hayat güçlüklerle dolu ve bu mücadele içinde geçen bir hayata karşı verdiğimiz ağır tepkiler aslında ne kadar stres altında olduğumuzun en önemli göstergesi. Özellikle biz hanımların üzerindeki yük o kadar fazla ki neyi, ne zaman, nasıl yapacağımızı şaşırıyoruz. Çalışan bir hanımsak iş yerinin stresi sonrası işten çıkıp o kalabalık ve trafik içerisinde boğularak bir an önce eve gitme telaşı, yemek yapmak, evi toplamak, varsa çocuklarla ilgilenmek, eşi ile ilgilenmek, kısaca herkesi mutlu etmek için çabalayıp durmak. Evde olan hanımların da çok fazla vakti olduğu ya da koşturmasının, stresinin bittiği söylenemez tabi. Malum ne evin işi biter ne de sorumlulukları…

Bir de sevgili, eş ve çocuklarla iletişimde zorluklar ve çalkantılı ilişkiler yaşanıyorsa bu durum bir kadın için daha da yıpratıcı… Bu koşturma içinde bir bakıyoruz ki kendimize ayıracak zaman bile kalmamış, günden güne mutsuz bir ruh hali almış gidiyor başını. Stres altında ezilmeye başlamışız.

Strese karşı herkesin tepkisi farklıdır. Stresin vücuda yaptığı fiziksel etkiler yanında duygusal olarak da etkisi çok fazla. İşte, stresin zararlı etkileri:

 1. Boyun veya, kas spazmı: Aşırı stresin durumunda sırtta ve boyunda, bacak kaslarında gerginlik hissedilir. Stres anında vücut kortizon ve adrenalin gibi stres hormonları olarak da bilinen hormonları salgılar. Bu hormonların salgılanması durumlarında, damarlar ve kaslar normal işleyişlerinin dışında çalışmaya başlar ve bu durum kasların kasılmasına sebep olur.
 2. Stresli olunduğu zamanlarda böbrek üstü bezler tarafından adrenalin salgılanır. Bunun sonucunda yüksek kan basıncı veya yüksek tansiyon meydana gelir. Bu, kan basıncının yükselmesi, kan damar duvarlarının daralmasına neden olur.
 3. Göğüs ağrısı ve çarpıntı: Göğüs ağrısı ve çarpıntı yakınmaları depresyondan kaynaklanan bozukluklar ya da kaygı bozukluklarında ortaya çıkabilir.
 4. Migren ve baş ağrıları, baş dönmesi stres
 5. Bağışıklık sisteminde zayıflama: Strese bağlı olarak gelişen bağışıklık sistemindeki zayıflama sıkça hastalanmaya sebep olur. Sürekli yorgunluk, bitkinlik, zayıflık hissiyatı görülmeye başlanır.
 6. Artan ya da azalan iştah, kilo alımı ya da kilo kaybı: Her zamankinden daha az ya da daha çok yenebilir. Vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili olan kortizol hormonu metabolizmayı yavaşlatır ve organların etrafında koruyucu bir yağ tabakası oluşmasına neden olur bu da kilo alımı demektir. Zaten zayıf olan bir hanımın stresle verdiği aşırı kilolar ise vücudunun düzenini kötü anlamda oldukça etkiler.
 7. Uykusuzluk sorunu: İnsanın ruh sağlığındaki en küçük bir dalgalanma, kafasında evirip çevirdiği düşünceler, endişeler uyku düzeninde bozukluğa sebep veriyor. Stresin en belirgin etkilerinden biri kalitesiz uykudur.
 8. Nefes almada veya iç çekmede zorluk
 9. Saç dökülmesi, aşırı saç kaybı
 10. Sedef, egzama gibi deri hastalıkları görülmesi durumu
 11. Adet düzeninde bozukluk, kimi zaman tamamen kesildiği görülmesi ya da sancılı adetler
 12. Duygusal ve davranışsal anlamda stresin etkilerine bakarsak bu etkiler de oldukça fazla.
 13. Cinsel isteksizlik

stres (2)Bunalmış ve baskı altında hissetmek, yaşama karşı isteksizlik, kendini yalnız hissetmek, aşırı endişe, merak, kafa karışıklığı unutkanlık, düzensizlik, değersizlik hissetme, düşük özsaygı, kendini ve etrafı suçlamak, umutsuzluk, sürekli keder hali, huzursuzluk, saldırganlık, duyarsızlık, sinirlilik, dikkat bozukluğu, karamsarlık, aşırı alkol alımı veya sigara içme, işinden memnuniyetsizlik.