Mutluluk ve hayat dengesi için önce kendinizi doğru tanıyın-Detoks Rehberi Bölüm 2

Mutluluk ve hayat dengesi yaşamınızın kalitesini belirler. Hayatınız dengede değil ise ve mutsuzsanız, önce kendi içinize dönmeli ve kendinizi doğru tanımalısınız. 

mutluluk-10

Mutluluk bir seçimdir. Eğer bir hayaliniz ya da hedefiniz yoksa bu durum yaşamınızda hayattan zevk almamanıza, mutlu olmamanıza ve hayata karşı motivasyonunuzun düşmesine sebep olur. Eğer hayatınızda yürümeyen şeyler varsa detoks yapmaya başlayarak hayatınızın her alanına dokunun.

Kendinizi bulunduğunuz yerde ve o anda eğer sevgi dolu, içi kıpır kıpır, neşeli, şükran dolu, bir sonraki anınızda yapabilecekleriniz için heves ve enerji dolu hissedebiliyorsanız, küçük şeyler bile sizi iyi hissettiriyorsa mutlusunuz demektir.

Sürekli endişe duyuyorsanız, kaygılarınız sürekli beyninizi kemiriyorsa, geçmişe takılıp bugünü yaşayamıyorsanız hatta suçluluk ve pişmanlıktan kurtulamıyorsanız,yıpratıcı olumsuz duygular sizi yönlendiriyorsa, hatta sadece anlam veremediğiniz şeyler için bile canınız sıkılıyorsa mutsuzsunuz. Bu mutsuzluk durumunu değiştirmezseniz, bunun için farkındalık yaratmaz ve çaba göstermezseniz hayatınızı tatminsizlikler, korkular, ümitsizlikler yönetir.

Bu hafta içsel temizlik yapmaya başladığınız, hayatınızı dengeye getirebilmek için adım attığınız ve mutluluğunuzun resmini kendinizin çizdiği bir haftaya başlangıç neden olmasın?

Kendini tanıyan, duygu ve düşüncelerinin farkında olan, güçlü ve geliştirilmesi gereken yanlarını bilen bir kişi hayatını çok daha doğru yönetir. Çevresindeki diğer insanlar ile de olumlu ve yapıcı ilişkiler kurabilir.

Kendini tanımanın faydaları neler?

 • Yaşam kalitemizi arttırır ve günlük hayatımızı daha tatminkar, daha verimli sürdürebilmeyi sağlar.
 • Hayata yön verebilmek için sağlıklı ve sonuç odaklı kararlar almayı sağlar.
 • Yaşanan olay her ne ise, bu olaya verilen tepkinin dengeli ve tutarlı olmasını sağlar.
 • Kendini tanımak doğru hedefler belirlemeyi ve bu hedeflere daha kolay ve istikrarlı ulaşabilmeyi sağlar.
 • Kişinin hayata karşı dengesini daha rahat kurabilmesini ve bu dengeyi sürdürebilmesini sağlar.
 • Kendi sınırlarımızın neler olduğunu bilmemizi ve bu sınırları insanlara geçmemeleri için doğru ifade edebilmemizi sağlar.
 • Sosyal yaşantımızda ve kurduğumuz ilişkilerde daha mutlu olabilmeyi, diğer insanlar ile daha sağlam ve alt yapısı sağlıklı ilişkiler kurabilmemizi, bizim de başkalarının sınırlarına saygı duyabilmemizi sağlar.
 • Yaşadığımız ve bizi üzen olaylar karşısında çok daha çabuk toparlanıp yeniden iç dengemize çok daha hızlı ulaşabilmemizi sağlar.

Kendimiz ile ilgili farkındalığımız yaşam kalitemizi arttırır. Kendini tanıma aşaması bireyin kimliğini belirleyen özellikleri tanıması ile şekillenir.

Kendini tanımak “Farkındalık” ile başlar

Bireyin, kendi var oluşunun sebeplerini anlayabilmesi için kendisini doğru tanıması bunu yapmak için de kendisi ile yüzleşmeye cesareti olması gerekir. Kendi ile yüzleşmek, kişinin bir süre kendi ile baş başa kalması ve bazı soruları kendi içinde sorgulaması ile gelişir. “Ben kimim?” ve “Hayatta ne yapmak istiyorum?” Öncelikle bu soruların cevabını arayarak kendini tanımaya başlamalı.

Farkındalığın ilk aşamasını tamamlamak için, kişi bu soruların cevaplarını aramalı ve bu süreçte kendi misyonunu ve vizyonu belirleyebilmelidir.

Misyon

Başarılı insanların en büyük özelliği bir misyona sahip olmaları. Misyon; kişinin bu hayatta neden ve kim için yer aldığını, bu hayata kattığı anlamın ve değerin ne olduğunu, kısaca kişinin var oluş amacını anlamlandırmasıdır.

Öncelikle sizin misyonunuz ne, bunu belirleyin.

Vizyon

Misyon bugünümüzü, vizyon ise gelecekte varmak istediğimiz, varacağımız noktayı tanımlar.

Vizyon en özet şekliyle gelecek resmini çizmektir. Bireyin gelecekte ulaşmak istediği ve varmayı hedeflediği noktadır. Vizyon sahibi kişiler gerçekte nereye gitmek istediğini bilir ve bu yönde davranışlarını belirler. Vizyonunuzu daha doğru belirlemek istiyorsanız; ne sorusunun yanıtını ararken, önünüzdeki 5, 10 hatta 20 yıl sonra nerede ve nasıl olmak istediğinizi, güne uyandığınızda nasıl bir güne başlarsanız mutlu olacağınızı,  o gün nasıl bir evde uyanmak ve nasıl bir hayat sürüyor olmaktan memnun olacağınızı yazarak belirleyin.

Kendini tanımak için bir sonraki aşama “İç dengeyi kurmak ve dengede kalabilmek”

enerji-4

Yaşamımızdaki denge kurabilmemizin yolu  yaşam alanımızda sağlıklı, mutlu, huzurlu ve keyifli bir hayata sahip olup olmadığımızı belirleyebilmek ve bu yönde harekete geçmek.

Peki, hayatımızda dengeyi kurmamızı sağlayacak alanlar neresidir? Çevremiz ile ilişkilerimiz, arkadaşlık ilişkilerimiz,  sosyal hayatımıza ve eğlenceye ayırdığımız vakit, sağlığımız, kendi kişisel bakımımız, kişisel gelişimimiz, fiziksel ortamımız-evimizde yaşadığımız ortam, iş yerimizdeki ortam, finansal durumumuz…

Bunlara hayatın çarkları da diyebiliriz. Bu çarkların dengede işleyebilmesi için, birbirini etkileyebilmesi, ancak her birinde tatminkar ve istenilen seviyede olmaya bağlı. Eğer istenilen seviyede değilse, bu seviyeyi yükseltecek hedefler belirlenmeli.

Kişinin kendi içsel yolculuğuna çıkması, hayatında değişimler yaratması elbette ki kolay değil. Hele ki bu süreçte egonun sürekli devreye gireceğini düşünürsek. Neden derseniz ego değişimi reddeder adeta kişinin bilinçaltı ile yüzleşmesini engeller. Oysa kişi ancak geçmişiyle yüzleştikten sonra bugününü daha dengeli ve huzurlu yaşayabilir.  Kendisini tanımayan kişi hayatının kontrolünü de eline alamaz.

Hayat dengesini kurmayı nasıl sağlayabiliriz?

Kendinizle baş başa kalabileceğiniz, sakin bir ortamda oturun ve kendinize bir defter alarak bu çalışmayı yapın. Bu çalışmanın adı Yaşam çarkı alıştırması…

Yaşam Çarkı alıştırması hayatınızın bütününe bakış yapabilmeniz için hazırlanmıştır. Yaşamınıza yukarıdan bakıp resmini çekebileceğiniz 8 bölümden oluşmaktadır. Hayatınızda o alandaki tatmin düzeyini “0” hiç tatmin değilim, “10” tamamen tatminim olarak tarayın. Eğer arada kalan bir puanlama yapıyorsanız bu puan kadar tarayın.

detoks-6

 • Her bir dilim için aşağıdaki soruları sorun:
 • Hayatımın bu alanında ne kadar mutluyum? Bu alanımdaki doyum düzeyime 1-10 arasında kaç puan veririm?

Bu puanlamayı yaptıktan sonra ortaya çıkan duruma bakın, neleri fark ettiniz? Neler dengede, neler geliştirilmeli? Nerelerde tatmin düzeyi arttırılmalı ya da geliştirilmeli? Bunları tek tek yazın.

Bu yazdığınız alanlar için kendinizi hedefler belirleyin. Bu hedefler makul, ölçülebilir, net ve bitiş tarihi belirli hedefler olsun. Bu hedeflere ulaşmak için kaynaklarınız neler bunları da gözden geçirin.

Kendinize hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bir günlük alışkanlıklar listesi yapın. Hangi alışkanlıkları, davranışları düzenli olarak yaparsanız hayat çarkınızdaki alanlardan birinde ya da birkaçında sizin için fark yaratabilir veya tatmin düzeyinizi arttırabilir? Bunları bulun ve en az 21 gün her gün olmak kaydıyla uygulayın. Sonuçlara ulaşıncaya kadar bu süreyi (hedefiniz için belirttiğiniz süreyle uyumlu olacak şekilde) uzatın.

Gerçekleştirmek istenilen hedeflere ve istenilen hayat dengesine ulaşabilmek insanın kendi gücünü, değerlerini tanıması, duygularının farkında olması ile mümkün. Çünkü kendini doğru tanıyan kişi neleri yapıp yapamayacağını bilir, yapmak istediklerine kendin adar ve bu yolda cesaretli olur, yolundan da sapmaz.

Hedeflerinizi belirlediğinizde önce bunları kendinize saklayın. Önce bir tartın, başlayın ve hedefe ulaşmanız sırasında geçirdiğiniz süreci takip edin.

3. adım “Korkuları ile yüzleşmek”

mutluluk-15

Hayatınızı istediğiniz yerde görememenizin ve dengeyi kuramamanızın   engelleri arasında korkular da yer alır. Korkular ve kaygılar kişinin ilerlemesinde ve değişimler yaşayabilmesinde ciddi sorunlar yaratır. Korku duymanın sebebi aslında mevcut durumdan daha kötü bir duruma düşme endişesidir. Bu endişe ise hayatın gereken ve artık yürümeyen kısımlarında değişim yapılmasına engel olur.

Hem bir şeylerin yürümediğini görüyor ve değiştirmeniz gerekiyor hem de bu değişime başlayamıyorsanız önce korkularınız ile yüzleşmeniz gerek. Hayatınızın sürücü koltuğuna ancak gerçekten ne istediğinizi bilerek ve bunlar için emek vererek oturabilirsiniz. Kısaca konfor alanınızdan çıkmak konusunda endişelerinizi yenmeli ve kendinize inanarak değişime başlamalısınız.

Kişinin bilinçaltına yerleşmiş birçok korku var. Bunlardan bir kısmı başarıya ulaşmayı daha çok engelliyor.

Başarıyı ve değişimi engelleyen en belirgin  korkular neler?

 • Başarısızlık korkusu,
 • Yetersizlik korkusu,
 • Red edilme korkusu
 • Hata yapma korkusu
 • Eleştirilme korkusu
 • Kaybetme korkusu

Siz de bu tür korkular yaşadığınızı hissediyor ve bu korkuları yemek istiyorsanız önce karar verin. Bu korkular ile devam mı edeceksiniz yoksa bu korkular ile yüzleşip yenecek misiniz?

Kendini tanımak biraz zaman ister ve evet zahmetli bir iştir ama sonuçlarını yaşarken alacağınız haz ve mutluluk bu uğurda verdiğiniz emeklere ve zamana değecek.