Mutfaklarınız için pratik saklama alanları

mutfak-saklama-alani

Evinizde en çok depolama alanına ihtiyaç duyduğunuz yerlerden biridir mutfaklar. Eğer, doğru planlanmış bir dolap düzenine sahip değilseniz karma karışık, düzensiz bir görünümle karşılaşırsınız. Tencereden bardağa, servisten gıda ürünlerine kadar pek çok malzemeye yer verdiğiniz mutfağınızda, pratik saklama alanları en büyük kurtarıcıdır. O halde  sizin için seçtiğimiz birbirinden kullanışlı alternatifler ile mutfağınızda şık ve düzenli bir görünüm yakalamaya hazır olun.

Ekmek veya patates soğanları saklamak çoğumuz ayrı bir sepet kullanmayı tercih ederiz. Ya tezgah üzerinde yer işgal eden büyük ekmek sepetleri kullanırız, ya da mutfağımızın bir köşesine patates soğan için ayrı sepetler koyarız.  Bu yöntemleri bir kenara bırakın. Çekmecelerinizin iç düzenlemesinde küçük bir değişikliğe giderek harika bir ekmeklik ve sebzeliğe kavuşabilirsiniz.

cekmece-mutfak

Çekmecenizin içine ahşap  camlı dolap yaptırarak ekmeklerinizi düzenli bir şekilde ve havadar bir alanda saklayabilirsiniz. Diğer çekmecenizin içine ise 2 tane hasır sepet yerleştirerek şık ve kullanışlı bir sebzeliğe sahip olabilirsiniz. Böylece hem ayrı yer işgal etmeyecek, hem de derli toplu görünecek bir saklama alanı elde etmiş olacaksınız. Mutfağınızda oturma grubu olarak karşılıklı iki sedir kullanmayı düşünüyorsanız, size bir önerimiz var. Sedirinizin alt kısmına çekmece yaptırarak mutfağınız için ek saklama alanı yaratabilirsiniz. Böylelikle hem yerden tasarruf etmiş olacak, hem de kullanışlı ve şık bir çözüm üretmiş olacaksınız.

pratik

Tabaklarınızı dolap raflarına dizmektense geniş bir çekmeceye yerleştirmek çok daha akıllı bir seçim olacaktır. Çekmece içine bölmeler katarak hem düzenli hem de daha fazla eşya sığan bir alan yaratabilirsiniz. İki dolap arası ince bir bölümü,  öne doğru çekilen bir dolap haline getirebilirsiniz. Büyük servis kaşıklarınızı ve tavanızı bu ince alanda saklamak oldukça pratiklik sağlayacaktır.

tepsi-yaglik

Aynı şekilde dar olan bir dolabınızın içine, öne doğru çekilen 2 bölmeli ahşap raf yerleştirerek tepsileriniz için harika bir saklama alanı yaratabilirsiniz. Uzun bir raylı bir dolabın iç kısmını yağlık ve baharatlık haline getirmeniz de mümkün. Üst kısmına kare şeklinde bölmeler yerleştirerek baharatlık olarak kullanabilir, alt kısmında daha geniş diktörgen şeklinde bölmeler tercih ederek yağlarınızı ve içkilerinizi koyabilirsiniz.

temizlik-saklama

 Temizlik malzemelerinizi evde koyacak yer bulamıyor musunuz? Buzdolabınızın yanındaki ince dar bölümü dolap haline getirerek temizlik ekipmanlarınıza uygun bir alan yaratabilirsiniz.