Mutfaklarınız için aydınlatma fikirleri

mutfak-spot1

Mutfaklarınızı daha ferah, canlı ve enerjik göstermenin yollarından biri de aydınlatmalardır. Mutfağınızda doğru aydınlatma kullanarak şık ve farklı ortamlar yaratabilirsiniz. Mutfağınızın pek çok köşesinde aydınlatma kullanabilirsiniz, burada daha çok ihtiyacınıza göre hareket etmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Genelde mutfakların bol ışıklı olması tercih edilir. Yemek odanızda ve mutfağınızda yoğun ışıklı aydınlatmalar kullanılması önemlidir.

Mutfak dolaplarınızın altı aydınlatma için en uygun konumlardan biridir. Genellikle dolaplarınızın alt kısmına mermer yüzeye yansıyacak şekilde küçük spot ışıklar yerleştirebilirsiniz. Bu aydınlatma  modeli tezgahınızda yemek hazırlarken size büyük kolaylık sağlayacaktır.

mutfak-isik3

Bunun yanı sıra yemek masanızın üzerinde sarkıt lamba kullanabilirsiniz. Yemek masalarının üzerinde kullanmak için en ideal aydınlatma türü olan sarkıt lambalar, daha kuvvetli bir ışık yayarak akşam yemeklerinizde sıcak bir ambiyans oluşturacaktır.

Yemek masanızın üstünde tek lamba tercih edeceğiniz gibi iki sarkıt lamba da kullanabilirsiniz. Hem fonksiyonel hem de şık bir görünüm sunan sarkıt lambalar ihtiyacınız olan ışığı sağlar. Işıklandırma türü olarak ampul, halojen ve floresan aydınlatmalar tercih edebilirsiniz.

mutfak-aydinlatma

Yemek masanızın bulunduğu konumda tavan aydınlatması kullanmak hoş bir görüntü sağlamayacaksa,  masanızın bulunduğu köşedeki duvarda aplik kullanabilirsiniz.

Mutfaklarda daha çok beyaz, şeffaf veya metal renkli aydınlatmalar tercih edilse de, renkli ve farklı tasarımda aydınlatmalar da kullanılabiliyor.

mutfak-isik

Dilerseniz klasik, alışagelmiş modelleri bir kenara bırakıp özgün ve yaratıcı aydınlatma alternatifleri ile mutfaklarınızda fark yaratabilirsiniz. Mesela çay fincanı veya süzgeçten bir aydınlatmaya ne dersiniz?

mutfak-isik1

Mutfağınızda tel sepetten bir avize kullanarak  ortama bambaşka bir hava katabilirsiniz.Vazgeçilmez mutfak ekipmanlarından biri olan çırpma telini aydınlatma olarak hayal eder miydiniz?  Çırpma telinin ortasına tealight mum yerleştirerek sıra dışı bir aydınlatma yaratmanız mümkün.

tel-lamba