Mucize etkiler yaratan şifa deposu 6 baharat

tarcin
Baharatlar sadece yemeklere tat vermekle kalmıyor aynı zamanda vücut için de tam bir şifa deposu. Yemeklerinize koyacağınız baharatlar çok daha lezzetli yemekler yapıp sunabilmeniz için mutfaktaki en önemli yardımcılarınızdan. Sağlığa da olumlu katkıları nedeniyle baharatlar yemeklerin vazgeçilmezi…

Hangi baharatın ne faydası var; sizin için hazırladık.

Kekik:

Güzel kokusu yanında vücuda faydası da fazla olan kekik hazmı kolaylaştırır. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Kekik zengin miktarda K vitamini içerdiğinden dolayı kemik sağlığı için önemlidir. Böbreklerdeki ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. İştah açar. Spazm çözücüdür. Etkili bir antioksidandır. Kolon kanserine karşı etkili bir besin kaynağıdır. Meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Kekiğin diğer bir faydası da akne gibi cilt sorunlarını tedavi edebilmesidir. Soğuk algınlığı, öksürük, balgam gibi sorunların giderilmesinde etkilidir. Saçların dökülmesine de engel olabilir.

Kimyon:

Sağlık açısından sayısız fayda sağlayan kimyon anne sütünü arttırmak için kullanılır. İştah açar. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. İdrar söktürücüdür. Düşük kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Kimyon içinde bulunan bol miktardaki fosfor nedeniyle ciltte meydana gelen dökülme, sivilce ve benzeri sorunların giderilmesini sağlayabilir. Yaşlılık lekeleri ve cilt sarkmaları gibi problemlerin çözümünde de etkilidir.

Zerdeçal:

Yemeklere kattığı lezzet kadar rengi ile de hoş bir görünüm yaratır. Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Hazmı kolaylaştırır. Karaciğeri güçlendirir. Antioksidan ve antienflamatuar etkisi ile Alzheimer hastalığına gidişi engeller. Yüksek oranda antioksidan içerir. Bu da kansere karşı korunma sağlar.

Biberiye:

Biberiyenin de vücuda oldukça çok faydası var. Bunlardan bir tanesi baş ağrılarını dindirme etkisi. Yağ eritici özelliği de bulunan biberiye ayrıca vücut iltihaplanmalarını da önlüyor. Vücutta toksinlerin atılmasında etkili, bu durumda kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Uyku sorunu yaşayanların rahat bir uyku uyuması için biberiye çayı harika bir çözüm.

Zencefil:

Zencefil kalsiyum, demir, fosfor yönünden oldukça zengin ve B, C vitaminleri içeriyor. Özellikle kış aylarında yaşanan boğaz ağrıları için zencefil çayı içmenin çok faydası var. Mikropların vücuttan atılmasını sağladığından dolayı soğuk algınlığı ve gribe iyi geliyor. Zencefil vücudun bağışıklığının arttırılmasında da önemli bir yere sahip. Ayrıca yaraların daha çabuk iyileşmesi konusunda da etkilidir.

Tarçın:

Güzel kokusunun yanında tadıyla da öne çıkan tarçın kan şekerini düşürür. Kan şekerinin yükselme hızını dengeleyerek şeker kontrolünü sağlar. Kansere karşı korur. Soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Mide ve baş ağrısında kullanılabilir. Migrene karşı önleyicidir. Enfeksiyonları iyileştirir. Hazmı kolaylaştırır. Sakinleştiricidir, yorgunluğu giderir.