Motivasyon arttırıcı 6 öneri

motivasyon

Tüm insanların hedeflerine ulaşırken onları motive edecek ve bıkmadan ilerlemeye devam edecek bazı tetikleyicilere ihtiyacı bulunur. Bu tetikleyiciler sayesinde insanların başarılı olması ve istediklerini elde etmeleri söz konusu olabilir. Motivasyon artırıcı 6 öneri ile bunu gerçekleştirebilmek oldukça kolaydır. Bu sebeple hedeflerinize ulaşma yolunda bazı sıkıntılarla karşılaştığınızda bu önerileri hatırlamanız yararınıza olacaktır.

1-Bir amaç bularak hedef belirleyin: Bir amaca ulaşmak istemek insanın içindeki tutku kıvılcımının ortaya çıkmasına olanak sağlar. Niyet belirlemeniz sayesinde kendinize bir yön oluşturmanız ve hedefinize doğru ilerlemeniz çok daha kolay olacaktır.

2-Büyük düşünüp dilekler tutun: Ne olmak ya da ne yapmak istediğinizi düşünüp bunu kafanızda şekillendirmeniz ve bu doğrultuda dilekler tutmanız yaşadığınız zorluklar karşısında pes etmemenize olanak sağlayacaktır. İsteklerinizi kafanızda cisimleştirmeniz daha fazla çaba harcamanıza ve sonuçta isteklerinizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan motivasyona sahip olmanızı sağlayacaktır.

3-Yaptığınız iyi işler için kendinizi ödüllendirin: Asıl amacınıza giderken belirlediğiniz küçük hedefleri gerçekleştirdiğiniz zaman kendinize küçük ödüller vermeniz sizi daha istekli bir hale getirecektir. Bu sebeple de isteklerinizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan motivasyona sahip olmak için başardığınız işlerde kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

4-Korkularınızla yüzleşip onları kabullenin: Korkular kişinin daha azimli olmasını sağladığı gibi kaçmasına da neden olabilir. Bu sebeple amacınızı gerçekleştirme yolunda sizi korkutan şeylerin ne olduğunu belirleyip bunlarla yüzleşmeniz faydanıza olacaktır. Bu sayede kendinizi korkularınızla kabul ederek kendinize olan güveninizi tekrar kazanabilirsiniz.

5-Doğru beslenme ve egzersiz yapmaya özen gösterin: Mutluluğun bileşenleri olarak belirtilen doğru beslenme ve egzersiz daha berrak bir zihne sahip olmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu sayede ilham ve motivasyonun kendiliğinden gelmesi ve sizi başarıya götürmesi de kendiliğinden sağlanmış olur.

6-Sevgi ve minnettarlık duyun: Sevdiğiniz şeylerin bir listesini yaparak onların varlığı için şükredin. Bu sayede olumlu düşüncelere sevk edilmeniz mümkün olacaktır. Olumlu düşüncelere sahip olan kişilerin hedeflerine ulaşmada daha azimli olduklarını ve hedeflerine ulaşabileceklerine inançlarının büyük olduğunu görebilirsiniz. Bu sayede amacınıza bağlı kalarak bu yönde ilerlemeye devam edebilirsiniz.