Kredi Kartını Doğru Kullanmanın Yolları

bonus-kredi-kartlariGünlük hayatımızda yanımızdan ayırmadığımız bir şey varsa o da kredi kartları. Kredi kartı kullanmaya başladığımızdan beri yanımızda fazla nakit bile taşımaz olduk. Alışveriş konusundaki avantajları, ödeme kolaylıkları, çeşitli ayrıcalıklarıyla hayatımızı kolaylaştıran kredi kartları, yanlış kullanım sonucu büyük problemlere yol açabiliyor.

Türkiye’de yaşayan çoğu kişinin kredi kartı var. Ancak önemli olan kredi kartı sahibi olmak değil, onu doğru bir şekilde kullanabilmek. Kredi kartının avantajlarından yararlanmak, borcunuzu ödemekte zorlanmamak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Sizler için bunları bir araya getirdik.

1- Bütçenize uygun kullanın

Kredi kartı kullanacaksanız düşünmeniz gereken ilk şey limitiniz olmalı. Bu konuda kart limitinizin gelirinizle doğru orantılı olmasına özen gösterin. Bütçenizi aşacak limitli bir kart kullanmaktan kaçının.

Kart limitiniz yüksek olsa bile harcamalarınızı gelirinize uygun yapmanızda fayda var. Aksi halde ödemeyeceğiniz borçların altına girebilirsiniz.

2- Ödemelerinizi aksatmayın

Kredi kartı kullanmanın en büyük avantajı alışverişlerinizin ödemesini bir ay sonra yapabiliyor olmanızdır. Fakat bu noktada ödemelerinizin miktarı da önemli.

Borçlarınızın birikmemesi ve ileride sorun yaşamamak için dönem borcunuzu her ay düzenli yatırmaya özen göstermelisiniz. Asgari tutarı ödeyip geri kalanını bırakmak da doğru değil, bu durum bankanın sizin için belirlediği kredi notunu düşürebiliyor.

Ancak en kötüsü borcunuzu ödememek olacaktır. Size verilen süre içerisinde borcunuzu ödememeniz halinde, gecikme faiziyle daha yüksek tutarlara maruz kalırken, 3-4 ay kadar ödenmeyen borçlarda idari takibe düşebilirsiniz.

Ödemelerinizin düzensiz olması bankaların size kredi verme olasılığını azaltabilir. Bu sebeple kredi kartı borçlarınızı olabildiğinde düzenli ödemeye dikkat edin. En azından borcunuzun asgari tutarını yatırmayı ihmal etmeyin.

3- Kartınızın özelliklerinden faydalanın

Kredi kartınızın belirgin bir özelliği var mı? Bazı kartlar her harcamanızda seyahat mili kazandırırken, kimileri puan biriktiriyor. Bazı kartlar ise hem para puan, hem de seyahat mili kazandırıyor.

Sık sık seyahat eden biriyseniz veya yazın tatil yapmadan duramayanlardansanız, seyahat mili kazandıran bir kart kullanarak her alışverişinizde mil kazanabilirsiniz. Bu tür kartlardan kazandığınız miller ile uçak biletinizi çok daha uyguna alabilirsiniz.

Ayrıca alışverişlerinizden kazandığınız para puanlar ile ihtiyacınız olan bir ürünü çok daha uygun fiyata alabilir, birikmiş para puanınızın alacağınız ürünle aynı tutarda olması durumunda alışverişinizi herhangi bir ücret ödemeden yapabilirsiniz. Bu anlamda Garanti Bonus ve Miles&Smiles kartları ideal bir seçim olabilir.

Lüks bir yaşantınız varsa prestijli kartlardan birine sahip olarak ayrıcalıklı bir dünyanın keyfini çıkarabilirsiniz. Sahip olduğunuz kredi kartı ayrıcalıkları hakkında detaylı bilgi için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

4- Kampanyaları kaçırmayın

Bankaların kullandığınız kredi kartlarına özel çeşitli kampanyaları olabiliyor. Çalıştığınız bankanın internet sitesi veya reklamlarından bu kampanyaları inceleyerek çeşitli indirimler ve uygun ödeme koşulları hakkında bilgi alabilir, size özel fırsatları değerlendirebilirsiniz. Kredi kartınızın cazip kampanyalarıyla alışverişlerinizi daha hesaplı hale getirebilir, aynı zamanda uygun taksit fırsatlarıyla ödemelerinizi uzun vadede yapabilirsiniz.

5- Birden çok kart kullanıyorsanız, dikkat

Ülkemizde kredi kartı oldukça yoğun kullanılıyor. Hatta çoğu kişinin birden fazla kredi kartı var. Bu durumun oluşmasında kredi kartı çeşitleri nin fazla olmasının payı büyük.

Seyahat mili kazandıranı ayrı, Premium özellikli kartlar ayrı, puan kazandıranı ayrı… Bazı insanların tek bir kartının borcunu bile ödeyemediği düşünüldüğünde, birden çok kartı olanların işi daha zor görünüyor.

Özellikle her birini yakın tarihlerde kullandığınızda büyük borçların altına girmeniz kaçınılmaz. Bu noktada birden fazla kredi kartı olanların hesap kesim tarihine dikkat etmesi gerek. Eğer birden fazla kredi kartınız varsa, hesap kesim tarihlerini farklı seçmeye özen gösterin. Bu sayede kartların ödemesini yaparken fazla zorlanmaz ve olası sorunların önüne geçmiş olursunuz.