Kinoa’nın Faydaları

Kinoa birçok yemekte kullanılabilen ve son günlerde kullanımı oldukça popülerleşen, Güney Amerika’nın Peru, Arjantin, Bolivya, Ekvador, Şili ülkelerinde yetişmekte olan bir bitki.

duru-lival-kinoa

M.Ö. 1200 yıllarda yer alan İnka medeniyetine kadar tarihçesi uzanan bu faydalı bitki hem protein, lif, potasyum hem de demir kaynağı olmakla birlikte,  yüksek oranda fosfor da içermekte. 100 gram kinoada 372 kalori bulunuyor, 5.80 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, ve 6 gram lif içeriyor.

Kinoa bitkisinin etli ve besleyici yaprakları bulunur, salkım salkım çiçekler açar ve bu çiçekler zengin besin değeri olan minik tohumlara dönüşürler. İşte kinoanın yenilen kısmı da bu kurutulmuş boncuk görünümlü minik tohumlardır. Süper besin olarak anılan kinoa Türkiye’de birkaç yıldır tanınıyor.

Çorbalarda, dolmalarda, köftelerde kullanılan kinoa ile yapılan tarifler sadece yemekler ile ve salata yapımı ile sınırlı değil. Kinoayı bulgurun ve pirincin kullanıldığı bütün yemeklerde kullanabilirsiniz. Ekmek yapımında, omletlerde, pane yapımında hatta kek ve tatlılarda da kullanılan kinoa  ile harika tariflere imza atmak mümkün. Kahvaltılık gevrek yerine bile kullanabilirsiniz.

Son derece hafif ve lezzetli olan kinoanın kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere 3 çeşidi bulunuyor. Baskın bir tadı ya da kokusu olmadığı gibi, kendine özgün bir aroması bulunuyor. Peki, bu kadar çok tarifte kullanılabilen kinoanın faydaları neler?

  1. Besleyici değeri yüksek olup yağ oranı düşük olan, kolay hazmedilen ve kilo aldırmayan bir besin olan kinoa,  protein bakımından zengin olması ve yüksek oranda besin lifi içermesi nedeniyle diyet listelerinin pek çoğunda yer almakta. Lifli yapısı nedeni ile uzun süreli tokluk hissi yaratıyor. Tabi kontrollü tüketmekte fayda var.
  2. Bu besin glüten içermediği için çölyak hastaları ve glütensiz diyet yapanlar rahatlıkla tüketebilir. Sağlıklı bir protein ve karbonhidrat kaynağı olması nedeniyle çölyak hastaları için oldukçu faydalı.
  3. Bu besin kabızlığa iyi gelir. Diğer tahıllarla kıyaslandığında iki kat daha fazla besin lifi içermekte olan kinoa bu anlamda da tercih edilebilecek bir besin. Hemoroide karşı önlem almak istiyorsanız bu besini tüketebilirsiniz.
  4. Bu harika besin için yaşlanma karşıtı bir besin de diyebilmek söz konusu. Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunuyor. İçerdiği enzimler, A, E ve B6 gibi vitaminler sayesinde cildi yıpranmalara karşı da korumakta.
  5. Kinoa için adeta bir magnezyum deposu denilebilir. Adet sancısı ve yüksek tansiyon da dahil olmak üzere birçok sağlık probleminin çözümüdür.
  6. Yüksek demir içerdiği için kansızlığa da iyi geliyor. Demir eksikliğine bağlı aneminin önlenmesinde ve beyin, kas gelişiminde etkili oluyor.
  7. İçeriğindeki lignin sayesinde pek çok kanser türüne karşı koruyucu etki gösteriyor ve kalbi güçlendiriyor.
  8. Tam bir protein kaynağı olması nedeniyle özellikle sporcuların tüketmesinde fayda var.
  9. Kinoanın bir diğer faydası da halsizliğe iyi gelmesi. Vücudun enerji üretimini destekleyen kinoa halsizliğin de önüne geçebiliyor.
  10. Antioksidan etkisi ile tüm hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruyor.

İyi bir enerji kaynağı olan ve yüksek kalite protein içeren bu besinle henüz tanışmadıysanız bir an önce denemenizi öneririz.

Türkiye’de bulguru tekrar sofralara kazandırmayı ve Dünya’da bulguru mutfaklara sokmayı hedefleyen tek firma olan Duru Bulgur Gıda tüm Avrupa Birliği Ülkelerine, Amerika, Kanada, Japonya, Çin, Avustralya, Bosna Hersek, Libya, Mısır, Nijerya gibi 51 farklı ülkeye kendi markasıyla ihracat yapıyor.

Duru’nun Lival markalı iki farklı kinoa seçeneği bulunuyor. Duru Lival beyaz kinoa ve kırmızı kinoa’ya marketlerden veya  http://www.durupazar.com web sitesinden yapacağınız online alışveriş ile ulaşabilirsiniz.