Kadınların korkulu rüyası Vajinismus

cinsel-iliski

Kadın ve kadın sağlığı denildiğinde ilk akla gelenlerden birisi de vajinismustur. Son verilere göre gelişmiş ülkelerde dahil dünya üzerinde yaygın olarak görülen vajinismus nedir; vajinismus nasıl bir hastalıktır?

Eşlerin ilk kez karşılaştıklarında genellikle ‘şok’ oldukları ve yadsıdıkları, birbirini seven çiftler arasında dahi yaşanabilen, çok boyutlu ancak tedavisi günümüz şartlarında kolay olan vajinismus hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemli. Vajinismus ile yaşayan ve evliliklerinin yedinci senesinde hala ilişkiye girememiş çiftler, oldukça fazladır. Bu durum, vajinismus hastalığının sağlık açısından ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Vajinusmus nedir? Vajinismusun Genel Özellikleri Nelerdir?
Öncelikle vajinismus kelimesine baktığımızda ‘vajina’ ve ‘ismus’ kelimelerinin birleşmesi sonucu oluştuğunu görmekteyiz. Buradaki ismus, kelime anlamı olarak ‘eylem’ anlamına gelmektedir. Vajinismus, cinsel birlikteliğin başında ya da cinsel birliktelik sırasında kadının elinde olmadan vajina pelvik taban kaslarının spazmı sonucu cinsel birleşmenin olanaksız ya da çok ağrılı ve zor gerçekleşmesi ile karakterize olan bir kadın cinsel işlev sorunudur.

Vajinismus hastalığının tipik özellikleri; vajina kaslarında bilinçsiz şekilde gerçekleşen ağrılı spazmlar, kadının birlikteliği istediği halde ilişkiye girememesi, kadının ön sevişmeden ya da ilişkiden zevk alması ancak istemsiz spazmlara engel olamamasıdır.

Vajinismus, cinsel ağrı bozukluğu alt kategorisi içinde yer alan bir özgül kadın hastalığıdır. Vajinismus’ta vajina taban kasları istemsiz olarak kasılarak kadının cinsel birlikteliğin başında ya da birleşme sırasında ağrı yaşamasına neden olmaktadır.

Vajina kaslarının spazmı, çoğu zaman cinsel birleşmeyi olanaksızlaştırmakta, bu durum kadının ya da erkeğin sorun karşısında kendini yetersiz hissetmesi gibi olumsuz duygular yaşamasına sebep olmaktadır.

Vajinismus hastalığı, cinsel birliktelikte kadının kendini geri çekmesine, eşini kendinden uzaklaştırmasına, bacaklarını kapatarak ilişkiye tepki vermesine de yol açabilmektedir. Fiziksel bir rahatsızlık olan ancak psikolojik etkileri daha fazla olan vajinismus hastalığının nedenleri, erken çocukluk yaşantıları, travmatik cinsel yaşantılar, cinsel bilgi eksikliği, cinseliğe yönelik kadının korku ve endişeleri gibi geniş bir yelpazeye sahiptir.

Bunun yanında vajinismus, eşlerin evlilik hayatlarında doyum düzeylerini düşüren, etkileri kimi vakalarda boşanma ile sonuçlanabilen bir hastalıktır. Eşler, vajinismusu uzun bir süre kendi çabaları ile aşmaya, zamana bırakmaya çalışmaktadır. Oysa unutulmamalıdır ki vajinismus, kendiliğinden iyileşmeyen ancak bir uzman desteği ve yardımı ile birkaç günlü kısa bir tedavinin ardından düzelebilen bir kadın hastalığıdır.