İştahsız çocuklara yemek yedirmenin 5 yolu

istahsiz-cocuk
Annelerin en çok rahatsız olduğu konulardan biri çocuklarının iştahsız olmalarıdır. Anneler, çocuklarına yemek yediremedikleri zaman, onların aç kaldığını ve yeterince beslenemediğini düşünüp bu durumu dert ederler.Eğer sizin de çocuğunuz iştahsız ve yemek yememe konusunda inatçıysa bazı basit ve etkili yöntemlerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.  İşte iştahsız çocuklara yemek yedirebilmenin 5 yolu:

  1. Az ve sık beslenmesine özen gösterin: Çocuğunuz iştahsızsa  tıka basa yemek yemesini beklemeniz boşa olacaktır. Bu yüzden sık aralıklarla az yemek yedirin. 3 ana öğün yerine 5-6 ana öğün kullanmanız ve öğün aralarında besleyici ve tadını sevdiği besinleri vermenizde fayda var.
  2. Yemeklerden önce sıvı vermeyin: Meyve suyu veya yalnızca su olsun, çocuklarınızın öğün aralarında ve özellikle ana öğünlerden hemen önce bol sıvı almasına izin vermeyin. Bu durum çocuğunuzun iştahının daha da kesilmesine sebep olacağından yemek yeme isteğini azaltacaktır.
  3. Yemek yemesi için zorlamayın: Her çocuktan verdiğiniz her yiyeceği yemesini beklememelisiniz. Bu durum çocuğunuzun zorlanmasına neden olacaktır. Üstelik siz yedirmeye çalıştıkça o daha da yemekten uzaklaşacaktır. Bu yüzden cezalandırma ve ısrar etme gibi yöntemleri kullanmadan yiyebileceği, ancak besin değeri yüksek yiyecekler tüketmesine çalışın.
  4. Sütün faydalarını anlatın: Çocuğunuzun süt içmek istememesi durumunda ona zorla süt içirmeye çalışmak yerine ona sütün faydalarını örneklerle anlatmanız daha doğru olacaktır. Sütün ona ne kadar güç vereceği konusunda bilgi verebilirsiniz. Ayrıca sade süt içmek istemeyen çocuklara, meyveli ve ballı sütler hazırlayarak tüketimini daha kolay hale getirebilirsiniz. Ayrıca sade pipetler kullanmak yerine renkli ve eğlenceli pipetler kullanmanız da süt içirme konusunda faydalı olacaktır.
  5. Peyniri farklı şekillerde yedirin: Birçok çocuğun peynir yememe konusunda oldukça inatçı olduğunu ve peynir yediğinde ağzından attığını görmek mümkün. Ancak sade peynir yedirmek yerine börek ve omlet gibi yiyeceklerin içerisine peynir eklediğinizde çocuğunuzun peyniri rahatlıkla yediğini göreceksiniz. Ayrıca beyaz peynir sevmiyorsa kaşar peyniri, dil peyniri ya da örgü peyniri de deneyebilirsiniz.