İş hayatında verimli çalışmanın 7 yolu

ofis

Gün sonu geldiğinde hiç mola vermemenize rağmen elinizde o gün tamamlamanız gereken işler bitmediyse, bir yerlerde bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Görünene göre çalışma yöntemlerinizde bazı hatalar mevcut. Hiç durmadan çalışma demek verimli çalışmak demek değildir. Verimli çalışmak, kısa sürede çok işi yapabilmektir. Verimli çalışabilme teknikleri, sonradan öğrenilebilmektedir. Bunun için bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı tüyolar var.

İşte iş hayatında verimli çalışmanın 7 yolu;

1. Bir iş yaparken, o iş için gerekli olan doğru araç ve gereçleri kullanın. İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri araç gereç kullanabilmeleridir. Bu bir yazılım olabilir veya bir makine olabilir. Araç gereçleri doğru ve düzenli bir şekilde kullanmak verimliliğinizi olumlu yönde etkileyeceği gibi, işlerinizin gün sonuna kadar yetişmesine yardımcı olur.

2. Verimli çalışabilmenin kurallarından biri de zaman yönetimidir. Güne başlarken hangi işleri yapacağınızı ve bunları ne zaman yapmanız gerektiğini belirlerseniz zaman yönetimini etkin bir biçimde kullanabilirsiniz. Ve bu yönetim sizi bir süre sonra verimli çalışabilen bir kişi haline getirir.

3. Çalışma ahengi bazen zor yakalanabilir ve bu ahenk verimlilik ile doğru orantılıdır. Bu nedenle çalışmalarınızı bölebilecek herhangi bir duruma engel olmalısınız. Acil veya özel  bir durum olmadığı sürece, kişilerin ve dış faktörlerin dikkatinizi dağıtmalarına izin vermeyin.

4. Eş zamanlı çalışabilmek genellikle verimli çalışabilmeyi olumsuz etkilemektedir. Özellikle dikkat isteyen işlerde eş zamanlı çalışmalar odaklanma sorunu yaşatmaktadır. Eğer verimli bir iş çıkarabilmek istiyorsanız, aynı anda sadece bir konu üzerinde çalışmanız gerekmektedir. Aynı zaman diliminde birden çok iş yapmaya çalışmak, aralarında sürekli geçişler yapmak verimliliği düşürebilir.

5. Her insan günün her saatinde aynı verimlilikte çalışamaz. Önemli olan ise günün hangi saatlerinde verimli olduğunuzu iyi bilmektir. Bunun farkına varıp bu saatlerde mola vermek yerine işinize konsantre olmalısınız.

6. İşinizle ilgili çözmeniz gereken bir sorun olduğunda, üzerinde saatler geçirmeniz yanlıştır. O gün o sorunu çözebilecek enerjiye sahip olmayabilirsiniz.  Ve çözemedikçe daha kötü bir hal alabilir. Bu nedenle bu sorunu bir sonraki güne bırakın.

7. Zaman zaman evden çalışmak dikkat dağıtan birçok etkenden uzaklaşmanızı sağlar. Evinizde gerekli araç ve gereçlerin bulunduğu uygun bir çalışma ortamı hazırlayın ve ara ara çalışmalarınıza evden devam edin.