Hamilelikten Korunma Yöntemleri ve En Sık Tercih Edilen Yöntemler

Gebelikten korunma yöntemleri arasında tüp ligasyonu, vazektomi, rahim içi araçlar, iğneler, diyaframlar, prezervatifler ve doğum kontrol hapları yer alır. Bunların arasında tüp ligasyonu ve vazektomi cerrahi işlem gerektirir ve tekrar hamile kalmayı engellemektedir. Rahim içi araçlar ise herkes için uygun olmadığı için uzman doktorlar tarafından kadınların kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmelidir. İğneler uzun süreli doğum kontrol etkisi oluştururken diyaframlar koruyuculuk oranının düşük olması ve kullanımının zor olması gibi dezavantajlar içermektedir. Prezervatifler ve doğum kontrol hapları ise hem pratik olması hem de kolay ulaşılabilirliği açısından insanlar tarafından en sık tercih edilen doğum kontrol yöntemlerindendir.

Doğum kontrol hapları etkili midir?

Doğum kontrol hapları gebelikten korunma yöntemleri arasında kadınlar tarafından kullanılabilecek en güvenli yöntemlerden birisidir. Doğum kontrol hapı kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen ve progesteron hormonlarını içerir. Doğal hormon içeriği bulunduran haplar, her gün düzenli olarak kullanıldığında etkili bir şekilde hamilelikten korunma sağlamaktadır.

Doğum kontrol hapları ve adet dönemleri

Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda da adet dönemlerini düzenleyen haplar sadece korunma amaçlı değil aynı zamanda tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Halk arasında kansızlık olarak da bilinen kanamaya bağlı aneminin önlenmesinde de etkili olan haplar, adet kanaması miktarını azaltarak etkisini göstermektedir. Ayrıca doğum kontrol hapları, adet öncesinde oluşan gerginliği azaltır ve adet kanaması sırasında da ağrı oluşmasını önler.

Doğum kontrol haplarının bilinmeyen faydaları

Doğum kontrol hapları kullanıldığı sırada dış gebeliği de önleyen haplar korunma dışında pek çok kullanım alanına sahiptir. Hormonların etkisi sayesinde haplar, rahim ve tüplerde iltihap oluşmasını engeller. Oral kontraseptifler olarak da bilinen bu haplar memelerde veya yumurtalıklarda kisti olan kadınlarda kistin büyümesini önleyici bir etkiye sahiptir. Akne tedavisinde de kullanılan oral kontraseptif ilaçlar düzenli kullanımında cildin daha güzel görünmesine de katkıda bulunur.

Doğum kontrol hapı çeşitleri       

Adet döngüsü boyunca 21 günlük düzenli kullanımı gerektiren hapların adet dönemi boyunca kullanılabilecek 7 demir hapı içeren farklı versiyonları da bulunmaktadır. Bu ilaçlar ise genellikle demir eksikliği anemisi bulunan kadınlarda kansızlık sorununun düzenlenmesi ve vücutta eksik olan demirin yerine konulması için kullanılır. Farklı miktarlarda ve tiplerde hormonlara sahip formlarda gelen doğum kontrol hapları, pek çok faydaya sahip olması ile doktorlar tarafından sıkça önerilmektedir. Etkili ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olan haplar, kadınlar tarafından kolay bir şekilde kullanılabilmekte ve hamilelik riskini en aza indirmektedir.