Hamilelik Sürecinde Spor Nasıl Yapılmalı?

Doktora danışılması sonrasında doktorun önerilerine ve belli kısıtlamalara,  kurallara uyulmak kaydıyla her anne adayı kendine uygun olan egzersizler yapabilir. Herhangi bir sağlık problemi bulunmadığı ve doktorundan onay aldığı sürece hamile kadınlar haftada 3-5 kez, 20-30 dakika devam eden egzersizlere yönelebilmekte. Tabi burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var; tercih edilecek egzersizlerin yorucu olmayan ve riski bulunmayan egzersizler olması.

Gebelikte yapılabilecek  egzersizler dolaşım ve solunum sisteminin daha iyi çalışmasını sağlaması yanı sıra anne adayına uygun sınırlar içinde kilo almak, daha dinç hissetmek açısından olumlu faydalar sağlayacaktır.

Hamilelik süresince yaşanan haftalara bağlı olarak çeşitli egzersizler yapılabilmekte. Hangi dönemde, hangi egzersizin yapılabileceği (doktora bulunulan haftalarda yapılacak egzersiz türü danışılması kaydıyla) gebelik hesaplama yaparak ve hangi haftada bulunulduğu hesaplanarak takip edilebilir.

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemlerinde, sağlık açısından bir kısıtlama söz konusu olmadığı durumlarda hamileye hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek esneme tarzı sırt egzersizleri yapabilir. Hamilelerin pilates ve yoga gibi egzersizler yapabilmesi de söz konusudur.

Hamilelikte 3-6 aylık döneme  gelindiğinde sırtüstü yatar pozisyondaki egzersizler, bebeğe baskı oluşturacağından ve bebeği oksijensiz bırakacağı için kaçınılması gereken egzersizler. Bu dönem süresince yürüyüş, hafif tempolu grup egzersizleri, pilates ve yoga seanslarına katılmak söz konusu olabilir.  Hamilelik döneminde yapılan pilates ve yoga gibi egzersizlerin deneyimli eğitmenler gözetiminde yapılmasında fayda var.  

6-9 aylık dönemler ise, artık bebeğin oluşmasının son evrelerini tamamladığı ve anne karnının en çok büyüdüğü, özellikle son ay doğuma yaklaşıldığı dönemlerdir. Bu dönemde bebeği korumak amaçlı sadece oturma pozisyonundaki hareketler yapılmalıdır. İlave olarak yürüyüş egzersizlerine devam edilebilir. Pilates seanslarına katılmak doğumun daha kolay ve rahat geçmesi için son dönemlerde büyük önem taşımakta olup, tüm hamilelik sürecinde olduğu gibi bir eğitmen kontrolü altında yapılması önerilmekte.

Yaklaşık olarak 9 ay 10 gün sürecek olan hamilelik sürecini takip etmek ve egzersiz yapılması planlanırken hamileliğin hangi ayında olunduğunu daha net anlayabilmek için ilkadimlarim.com sitesinde yer alan gebelik hesaplama aracı kullanılabilir.