Gardırop düzeni sağlayabilmenin 10 yolu

Gardırop düzeni oldukça önemli. Aranılanın kolayca bulunduğu, şık ve düzenli görünen bir gardırobu olmasını herkes ister.

gardirop1

Özellikle de çalışan bir bayansanız ve kıyafetlerinizi sabah hazırlıyorsanız o zaman düzenli gardırop daha önemlidir. Ancak mekan darlığından veya sahip olunan gardırobun yeterince büyük olmamasından kaynaklanan bu yetersizlik maalesef kıyafetlerin hep üst üste katlanmasına ve üst üste asılmasına neden olmaktadır. Bazen de yeterince yere sahip olsak da içi düzenin sağlanmasında zorluklar yaşarız. Gardırop kapaklarını açtığımızda adeta üzerimize yıkılacakmış gibi görünen kıyafetler ve kutular gerçekten iç karartıcı olur.

Aslında kullanışlı ve düzenli bir gardıroba sahip olmak oldukça kolay. İşte gardıropları düzenli tutmanın 10 yolu.

1- Kullandığınız kıyafetleri özellikle sezon sonlarında elden geçirin. Fazla olanlardan kurtulun. Kadınların büyük bir çoğunluğu genellikle hep ihtiyacından daha fazla alır ve hatta aynı modelin farklı renklerinden birkaç adet edinir. Daha sonra bunları kullanmaz ve saklar bu durumda ister istemez aşırı kıyafet birikimine neden olur ve dolap içerisinde işin içinden çıkılamaz bir hal alır.

2- Fazla ve giyilebilir durumda olan kıyafetlerinizi ileride giymeyi düşünmüyorsanız, sevdiklerinize ya da ihtiyaç sahiplerine vermek üzere vakumlu hurçlarda saklamanız size fazladan yer kazandıracaktır.

3-  Nelere daha çok ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin. Hangi tür kıyafetleri parçaları daha çok kullanıyorsunuz etek mi elbise mi pantolon mu? En çok kullandığınız parçaları daha göz önünde yerlere koyun.

4- Aksesuarlarınızı özellikle şapka, kemer, fular gibi her zaman lazım olacak parçaları gardırop içerisinde bir çekmeceye koymaktansa özellikle yatak odası için ve gardıroplar için özel tasarlanmış kutulardan yardım alarak düzenleyebilirsiniz.

5- Giyim tarzınıza uygun ihtiyaçlarınıza hitap eden gardırop iç dizaynı oluşturun ve dolap içinizi gerekiyorsa buna göre yaptırın. Özellikle ev kendi eviniz ise özel ölçülere sahip gardırop yaptırabilirsiniz.

6-Raylı kutulama sistemi kullanmakta gardırop içi düzeni için adeta hayat kurtarıcı diyebiliriz. Özellikle bu raylı sisteme kot pantolonlar, kazaklar, fazla eşyalar, çoraplar için oldukça idealdir. Hem gardırop açıldığında ideal bir görüntü sağlar hem de dolapta bulunan kıyafetlere kolayca ulaşabilirsiniz.

7- Aynı tip kutu ve askı kullanımı da düzen açısından oldukça önemli. Dolabınızı açtığınızda şık bir görüntü ile karşılaşmak istiyorsanız farklı materyalden ve malzemeden yapılmış askı ve kutulara yer vermeyin hepsi tek tip olsun. Bu sayede dağınık görüntüden bir nebze olsun kurtulmuş olursunuz.

8- Gardırop ile ilgili herhangi bir tamirat ya da değişim yapma durumunuz olmasa bile, hazır askı ve dolap içi organizelerden faydalanarak kullanılmayan kısımları kullanıma açabilirsiniz. Duvara monte edilenleri olduğu gibi dolap için olanları da piyasada mevcut.

9- Dolap raflarınızı sabit olanlardan seçmek yerine ihtiyaçlarınıza göre yüksekliğini ayarlayabileceğiniz şekilde olanlardan tercih ederseniz aradaki gereksiz boşluklar kalkmış olacaktır ve daha çok kullanım alanı açılacaktır.

10-Kıyafetlerinizi ve eşyalarınızı kullanım sıklığına göre yerleştirin. En çok kullandığınız kıyafetler daima ulaşabileceğiniz en yakın yerde bulunmalıdır. Daha az tercih ettiğiniz kıyafetler daha alt raflarda olmalı. Daha da az kullandığınız eşyalar varsa bunları kutulayarak gardırobun en üst kısmına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca kutulara etiketler yazarak hangi kutuda neler olduğunu kutuyu açmadan bilme imkanı da sağlamış olursunuz. Ya da şeffaf kutular tercih edebilirsiniz.