Feng Shui ile evinize sağlık getirmenin 13 yolu

Feng-Shui-2
Feng Shui’nin anlamı “rüzgâr” ve “su” demek. Feng Shui, doğada var olan evrensel yaşam enerjisini, yaşadığımız mekânları harekete geçirmenin yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir. Evin bakımının ve düzeninin o ev içerisinde oturanların sağlığın etkilediği bir gerçek. Feng Shui evde oturanların hem fiziksel hem de duygusal sağlıklarının korunması konusunda özel bir önem taşır. Evdeki eşyaların çalışır şekilde olması, evdeki düzen, evin temiz ve bakımlı olması gibi etkenler bu anlamda önemli bir etkiye sahip. Evin bakımlı olmaması, evdeki düzenin ihmal edilmesi ya da eşyaların arızalanması bizim chi halimizi yani sağlığımızı da etkiler.

Evdeki alanlar insan vücudunun bazı bölgeleri ile ilişkilidir. Evin temeli ayaklar, büyük pencereler gözler, koridor yemek borusu, su tesisatı kan dolaşımı, elektrik sistemi sinir sistemi, sokak kapısı ağız, evin duvarları cilt, evin merkezi olan oturma odası kalp, mutfak mide, çalışma odası beyin, yatak odası üreme sistemi, banyo karaciğer ve böbrekler, tuvalet boşaltım sistemidir. Bu bölgelerin düzenli ve bakımlı olmaması, eskimiş olması ya da bakım gerektirmesi, bu alanlardaki bozulmuş ya da kırık eşyalar vücuttaki ilintili oldukları bölgelerin sağlığını etkileyebilir.

Peki, hangi alanı nasıl korumak ya da iyileştirmek lazım, işte size fikir verebilecek birkaç yol:

 1. Evinizin duvarlarının dökülmeye başladığında ya da boyalar sıyrılmaya başladığında boya yaptırmayı ihmal etmeyin. Yıpranmış, dökülmüş boyalar evde oturan kişi ya da kişilerde cilt sorunları yaşanmasına sebep verebilir. Feng Shui’de duvarlar cildi temsil eder.
 2. Mutfağı her zaman temiz ve düzenli tutmak, hijyeni her zaman sağlamak gerekiyor. Ne de olsa mutfağın pis olması Feng Shui’ye göre mide rahatsızlıklarının sebebi.
 3. Çalışma odasında masa üzerine istiflenmiş, dağılmış kağıtlar, kütüphanede düzensiz ve dağınık duran kitaplar baş ağrısına sebep olabilir. Bu nedenle çalışma odasında düzene dikkat edilmeli.
 4. Çocuk sahibi olamayanlar odasına bir nar resmi asabilir. Tam bu resimdeki narın taze görünen ve kesilmemiş tam bir nar olmasına dikkat etmek gerekiyor.
 5. Çalışma masasında ceviz bulundurmanın iş alanında doğru kararlar almakta etkili olduğuna ve başarıyı destekleyeceğine inanılıyor. Belki siz de masanızda bir ceviz bulundurmayı deneyebilirsiniz.
 6. Feng Shui’de bebeğin odasına erkek ise bir çam resmi asmanın ya da bir köşeye çam kozalağı koymanın, kız ise kiraz içeren bir resim asmanın ya da kirazlı bir obje odada bulundurmanın bebeğe sağlık, mutluluk, şans getireceğine inanılıyor.
 7. Evinizde uzun ve dar koridorları tercih etmeyin. Bu durum oradan geçerken Chi’nin hızlanmasına neden olur, bu da evde enerjisel sorunlar ve huzursuzluk yaratır. Benim evim zaten dar ve uzun koridorlu, ne yapacağım derseniz koridoru sıkıştıracak eşyalardan kaçının, koridoru genişletmek için aynalar kullanın. Birden fazla yan asılacak ise bu aynalar birbirine bakmalıdır. Ayrıca asılacak aynanın duvara bakması gerekir bu nedenle aynayı bir odanın kapısına bakacak şekilde asmayın. Koridor uzun ise yere bir kilim ya da halı serin. Yalnız burada dikkat edilecek nokta halı ya da kilimin kırımızı ya da turuncu renkli olmaması.
 8. Evinizde bulunan boş bir kapı eğer evli değilse evde yaşayan kişi ya da kişileri bekar tutar. Eğer bekar kalmak istemiyorsanız bu boş kapıya sembolik bir kapı yapabilirsiniz. Bunun için boş kapılara iplere dizilmiş boncuklarla ya da bir perde ile sembolik bir kapı oluşturabilirsiniz. Feng-Shui-3
 9. Adaçayı ile evi arındırmak geçmişin enerjilerini evin içerisinden temizler. Çünkü kimi zaman sizden önce o evde oturmuş insanların ya da evinize gidip gelen insanların enerjisi o eve yansıyabilir. Adaçayı yaprakları ile tütsü yaparak evin bölümlerinde gezdirebilir, adaçayının dumanı ile odaları negatif enerjiden arındırabilirsiniz. Bir kere yaptınız ama hala negatif enerjiyi hissediyorsunuz; bu durumda birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Tabi evi yakmamaya dikkat edin.
 10. Eve yeni bir şey aldığınızda eski bir şeyi atın. Bu evde dengeyi korumayı sağlar. Ayrıca kırılmış eşyaları evde kesinlikle tutmayın. Bozulan eşyalarınızı bekletmeden tamir ettirin.
 11. Evdeki tüm gereksiz ve kullanılmayan eşyalardan kurtulun. Yıllarca dolabınızda bekleyen ama üzerinize giymediğiniz kıyafetlerden, mutfak dolaplarında tozlanarak bekleyen fazla mutfak eşyalarından, üretim tarihi geçmiş erzaklardan başlayabilirsiniz. Böylelikle eviniz hem temiz hem de düzenli olur.
 12. Pencere silmek her ne kadar çok keyifli olmasa da kirli pencereler Feng Shui’ye göre görme bozukluğuna sebep olabiliyor. Ayrıca kişisel ilişkileri de etkileyen bir durum. Neden derseniz; kirli pencereler kişisel ilişkilerde durumu net ve berrak görmek anlamında kişiye zorluk yaratıyor. Bu nedenle kendiniz temizleyemiyorsanız mutlaka temizletmek için birini ayarlayın.
 13. Bozulmuş şeyleri mutlaka bir an önce yaptırın. Eğer elektrik, su tesisatlarınızda, ısıtma sistemlerinizde arıza varsa bir an önce yaptırın. Belirttiğimiz gibi Feng Shui’ye göre su tesisatı kan dolaşımını, elektrik sistemi sinir sistemini etkiliyor.