Evinize yenilik katmak için 7 öneri

Evinizde ufak değişikliklerle büyük farklar yaratmaya ne dersiniz? O halde evinize güzellik katacak 7 dekorasyon fikri ile tanışın.

1. Tersini yap
Gayet pop-art döşenmiş bir salona klasik bir halı, modern bir çalışma odasına dantel örtüler koymaya ne dersiniz? Kulağa hoş gelmeyebilir, ama doğru parçaları bir araya getirerek harika dekorlar oluşturabilirsiniz.

oturm-odasi-hali

2. Aynadan faydalan
Mekana derinlik katarak daha aydınlık bir görünüm sağlayan aynalar, ev dekorasyonunun olmazsa olmazlarından. Küçük odanızı ayna ile daha geniş bir alana çevirebilir, geometrik şekilli farklı aynalarla çeşitli göz oyunları yaratabilirsiniz.

ayna-salon

3. Duvarı yenile
Çok basit bir işlemle odanızın havasını değiştirmeniz mümkün. Ne mi o? Tabii ki de boya badana. Eşyalarınızda değişiklik olmasa bile yenilenen duvar rengi bütün havayı değiştirmeye yeter. Birkaç gününüzü ayırıp evinizi yeniden döşeme hevesiyle boya işine girişebilirsiniz. Boya keyifli olsa da biraz zahmetli ve yorucu bir iş. Eğer bunu yapacak enerjiniz yoksa, duvar kağıtları da aynı etkiyi sağlayacaktır. Böylece daha pratik ve temiz iş çıkarabilirsiniz.

duvar-kagidi-ev

4. Raflarla donat
Gerek mutfağınızda, gerek salonda veya yatak odanızda raflara yer vererek kullanışlı bir saklama alanı oluşturabilirsiniz. Dolap ve şifonyerler işinizi görse de her zaman yeterli olmayabiliyor. Odanıza koyacağınız bir iki açık raf ünitesi hem dekoratif bir görünüm sağlar, hem de ek alan kazandırır. Açık rafınıza desenli tabaklarınızı, çay fincanlarınızı, kitaplarınızı veya süs eşyalarınızı dizerek hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz.

mutfak-raf

5. Cibinlikle süsle
Romantik ve sevimli tarzda dekorasyonları seviyorsanız, yatağınızın tepesine tülden bir cibinlik ekleyerek odanızın havasını değiştirebilirsiniz. Yatak odalarına dekoratif bir şıklık katan cibinlikler, yaz aylarında ise sivrisineklere karşı kalkan görevi görebilir.

cibinlik

6. Retro parçalara yer ver
60’lardan kalma bir buzdolabı, eski bir radyo veya siyah-beyaz mini bir televizyon…Tarihin tozlu sayfalarına karışmış teknolojik aletleri havalı bir dekorasyon objesine dönüştürebilirsiniz. Mutfak dekorasyonu için tercih edebileceğiniz renkli nostaljik buzdolapları mekana ayrı bir sevimlilik katacaktır.

pembe-buzdolabi

7. Koridoru değerlendir
Koridorunuzdaki duvar kenarını boş bırakmak yerine şifonyer, raf veya duvar aksesuarı ile doldurabilirsiniz. Raflı bir ünitede kitaplarınızı ve CD’lerinizi saklayabilir, şifonyere yer vererek eşyalarınız için ekstra alan yaratabilirsiniz. Koridorda saklama alanı oluşturmak, diğer alanlarda size ek alan kazandırıp odanızı daha ferahlatacaktır.

koridor-dolap