Evinize sonbahar havası katacak 6 öneri

sonbahar-dekorasyon

Havaların gittikçe serinleştiği bu aylarda evinizi sonbahara uygun bir hale getirmeye ne dersiniz? Toprak tonları ve doğanın güzelliklerinden faydalanarak evinize sonbahar ruhunu taşıyabilirsiniz. Yaşam alanınıza yenilik katmak için sonbahar harika bir mevsim.

Sonbaharı anımsatan renkler ve objelerle evinizi sakin ve huzurlu bir ortama dönüştürebilirsiniz. Bunun için öyle büyük değişikliklere gerek yok. Soğuk havalar için dolapta bekleyen battaniyeler, parktan toplanan yapraklar, sonbaharı anımsatan tablolar ve mis kokulu mumlarla sonbahar havası yaşatacak bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Evinize sonbahar havası katın
Kurutulmuş yaprak ve çiçekleri bir araya getirip sepet veya vazoya koyarak sonbahara uygun dekoratif bir obje kullanabilirsiniz. Bu çiçeklere evinizin masa veya sehpasında yer açarak hoş bir görünüm elde edin. İsterseniz hazırladığınız çiçek aranjmanını yapraklar ve çam kozalaklarıyla daha renkli hale getirebilirsiniz.

Perdelerinizi açıp sonbaharın havasını evinizde hissedin. Vanilya veya tarçın aromalı mumlarınızı yakıp sevdiğiniz sanatçının albümünü koyun ve sıcacık kahvenizi yudumlayarak bu güzel mevsimin tadını çıkarın.

Değişikliğe renklerden başlayın
Yazın canlı ve enerjik renklerini bir kenara bırakıp yerine sonbahar renkleri olan sarı, turuncu ve kırmızı tonlarını öne çıkarın. Aksesuar ve tekstil ürünlerindeki renk değişikliği dışında salonunuzun duvar rengini de yenileyebilirsiniz.

Kahverengi ve toprak tonlarını öne çıkarın
Perdeler, yastıklar, sehpa ve döşemelik kumaşlarda kahverengi ve toprak tonlarını tercih edebilirsiniz. Tekstil ürünleri ve küçük aksesuarlarda yeşil ve kiremit rengi seçimler yapabilirsiniz. Açık kahve ve bej tonlarında koltuklar kullandığınız salon dekorunuzu ahşap detaylar, turuncu ve yeşil aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. .

Doğanın güzelliklerini evinize getirin
Kullanmadığınız vazolarınızı, kavanozlarınızı ve büyük kaselerinizi ortaya çıkarma zamanı. Doğa yürüyüşlerinde karşınıza çıkacak kozalaklar, yapraklar ve kuru çiçekleri toplayıp evinizde cam aksesuarlarınızın içinde sergileyebilirsiniz.

Dokulara önem verin
Evinizde sonbahar havası estirmenin yolu dokuları değiştirmekten geçiyor. Serin havanın etkisiyle yünlü, pamuklu ve kadife tekstil ürünlerinizi gün yüzüne çıkarın. Yün koltuk şalları, battaniyeler, kadife yastıklar salonunuzda başrole geçebilir. Koltuğunuza örteceğiniz turuncu şalınızı sarı yastıklarla kombinleyebilirsiniz.

Doğal ahşap dokular ile salonunuzda ve yatak odanızda huzurlu bir ambiyans yaratabilirsiniz. Takım mobilyalar tercih etmenize gerek yok. Farklı dokuları ve materyalleri bir arada kullanarak kendi tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.
Kışın kullandığınız perde ve halı farklıysa, onları bir an evvel çıkarın. Toprak tonlarında kadife panolu perdeleriniz ile el dokuması yün halılarınız evinize ayrı bir sıcaklık katacaktır.

Şömine karşısında keyif yapın
Eğer evinizde şömine varsa sonbaharda bunun keyfini doyasıya çıkarın. Şömineninizin etrafında yer alan koltuklardan birine kurulup sevdiklerinizle birlikte sıcacık kahvenizi yudumlayın.

Şöminenin etrafına sonbaharı anımsatan sepetlik koyabilir, küçük sehpanızın üzerini iri yapraklı süs eşyalarıyla süsleyebilirsiniz. İçinden kozalakların sarktığı aksesuarlarla buram buram sonbahar kokan bir ortam yaratabilirsiniz.