Ev dekorasyonunda yapılan 5 hata

ev-dekorasyon-2Hayat standartları yükseldikçe insanların evlerine gösterdikleri özen de artıyor. İmkânı olanlar profesyonel insanlardan yardım alarak evlerini kusursuz güzelliklerde dekore edebiliyorlar. Birde kendine güvenen kesim var ki, bazı detayları bildikleri ve uyguladıkları sürece en az profesyoneller kadar güzel işler ortaya çıkarabiliyorlar. Sizde evinizi kendi zevkinize göre dekore etmek istiyorsanız ve bu konuda kendinize güveniyorsanız dekorasyon ile ilgili bilmeniz ve düşmemeniz gereken bazı hatalar mevcut.

ev-dekorasyonu-3

 

İşte ev dekorasyonunda yapılan 5 hata;

  • Ev dekorasyonlarında en çok düşülen hata renk seçimleridir. Güzel olsun düşüncesi ile kafanızda oluşturduğunuz renk kombinleri uygulandıktan sonra bir curcunaya dönüşebilir ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Televizyon veya dergide görüp beğendiğiniz renkleri uygulamak da hata olacaktır. Çünkü onlar yüzlerce ışık oyunu içerisinde resmedilmiştir ve orijinalini asla yansıtmayacaktır. Ev dekorasyonlarında renklerin bütünlüğü çok önemlidir. Mobilyalar ve duvar rengi ayrı ayrı değil bir bütün olarak seçilmelidir.
  • Evinizin mobilyalarını seçerken hata yapma olasılığınız yüksektir. Dekorasyon sadece görsellik demek değildir. Seçim yaparken sadece görünüşe göre değil, rahatlığına, kullanım kolaylığına, işlevselliğine ve kalitesine de bakmak gerekir. Showroom da gözünüze güzel gelen bir takımı almadan önce genel olarak değerlendirmek en doğrusu olacaktır.
  • Ev yaşantısında doğal ışık kullanımı çok önemlidir. Dekorasyondan önce bu sağlık açısından da gerekli olan bir durumdur. Aynı zamanda doğal ışığın dekorasyona sağladı katkıda yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle hataya düşüp doğal ışık kaynaklarınızı yok etmeyin.
  • Ev aksesuarları arasında yer alan tablolar ve aynalar herkesin vazgeçilmezidir. Bunlar arasında en güzel ve tarzınıza en uygun olanları seçmek kolay olabilir. Bu konuda en sık yapılan hata ise tablo ve aynaları duvarlara yanlış yüksekliklerde asmaktır. Genellikle oldukça yükseğe asılan tablo ve aynaların aslında koltuğa oturduğunuzda dahi kolaylıkla görebileceğiniz seviyede olması gerekir.
  • Tüm dekorasyonlarda can alıcı noktalardan birisi de ışıklandırmadır. Dekorasyon dergilerinde mobilyaların, duvarların ve aksesuarların son derece güzel görünmesinin nedeni de bu değil midir? Evlerde de amatör olarak kendi dekorasyonunu kendi yapmak isteyen kişilerin en büyük eksikliklerinden birisi ev içi aydınlatmalar olmaktadır. Çoğu insan tavanın ortasında yer alan klasik bir aydınlatma ile işi bitirmek ister ancak bu sık yapılan hatalardan birisidir.