Eğlence şehri Rio de Janeiro

rio-karnavali-004

Brezilya’nın ikinci en büyük şehri olan Rio de Janerio, kendisiyle aynı adı taşıyan Rio de Janerio eyaletinin başkentidir.

Portekizce’de “Ocak Nehri” anlamına gelen Rio de Janerio, Avrupalıların şehri 1 ocak tarihinde keşfetmesinden ötürü bu ismi almıştır. Kendilerine has bir aksan, tavır ve yaşam biçimine sahip olan Riolular , “Cariocas” adıyla bilinirler.

Muazzam tepeleri, dünyaca ünlü plajları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, samba dansı ve Rio karnavalı gibi şehrin simgesi haline gelmiş güzellikleriyle her yıl milyonlarca turistin akınına uğramaktadır.

Çok çeşitli bir nüfusa sahip olan Brezilya’nın bu çeşitliliği Rio’da da görülmektedir. Şehirde  yaşayanların bir kısmı beyaz Irk’a aitken bir kısmı ise Pardolara aittir. Ten renkleri kahverengi olan Pardolar; Avrupa, Afrika, Amerika yerlisi ırkın karışımı bir ırk olarak bilinir. Nüfusun geri kalan çok az bir kısmı ise Afrikalı ve Asyalılardan oluşmaktadır.

Rio de Janeiro tropikal bir iklime sahiptir. Yazları yağışlı ve sıcak bir hava hakimken, kışları kurak ve ılık geçer. Bahar mevsiminde ve kış aylarında sıkça yağmur yağar. Yıllık ortalama sıcaklık 20-25 derece arasında değişmekle birlikte yıl boyunca sıcak bir hava görülür. Tropik iklimin hakim olduğu Rio’da, hava sıcaklıkları genelde 20 derece ve üzerinde seyreder. Rio’ya yağışın sık görüldüğü yaz ayları yerine, kış ve bahar aylarında gitmeniz önerilir. Rio Karnavalı’nın gerçekleştiği şubat ayı ise şehre gitmek için en güzel zamandır.

Rio otellerinin en yoğun olduğu dönemler yeni yıl ve karnaval zamanıdır. Bu dönemlerde otel fiyatlarında normale oranla iki katı artış görülmektedir. Dolayısıyla yeni yıl veya karnaval zamanı Rio’ya gitme düşünceniz varsa birkaç ay öncesinden erken rezervasyon yaptırmanız önerilir.

Rio’daki en lüks oteller ve deniz manzaralı odalar, Copacabana, Ipanema ve Leblon semtlerinin bulunduğu Zona Sul bölgesinde yer alır. Daha uygun fiyatlı ve güzel bir otel arıyorsanız Zona Sul bölgesinin Flamengo ve Catete semtlerini tercih edebilirsiniz.

Rio de Janeiro eşsiz tepeleri, müzeleri, meydan ve plajlarıyla birbirinden güzel gezilecek yerlere sahip.

Rio de Janeiro deyince ilk akla Rio karnavalı gelse de şehir, dünya mirası listesine girmeye hak kazanmış Şeker tepesi, Kurtarıcı İsa heykelinin bulunduğu Corcovado tepesi ve Tijuca tepeleri gibi muazzam manzaraya sahip tepeleriyle öne çıkıyor.

Rio De Janeiro’da her bütçeye uygun, farklı damak tatlarına hitap eden pek çok restoran bulunmaktadır. Bugüne kadar farklı bölgelerden göç alan Brezilya, mutfağında da çeşitli kültürlerden etkilenmiştir. Afrikalılardan çeşitli baharatları, Portekizlilerden ise Zeytinyağı ve balığı almışlardır. Rio’da farklı damak tatlarına hitap eden leziz bir mutfak kültürü vardır. Tropikal bir ülke olan Brezilya’da tropikal meyvelerin envai çeşidini bulabilirsiniz. Özellikle ananas ve hindistan cevizi bölgeye özgü tatlar arasındadır.