Doğum Kontrol Haplarının Diğer Faydaları Nelerdir?

Doğum kontrol hapları, çiftlerin istediği kadar çocuk sahibi olmasını düzenleyen ilaç gruplarıdır. Bu ilaçlar uzun yıllardır kullanılırken, tıbbi gelişmeler neticesinde etkilerinde de yenilikler göze çarpmaktadır. Doğum kontrol hapları faydaları yalnızca gebelikten korunmakla sınırlı değildir. Doğum kontrol hapı; adet düzensizliği, akne tedavisi ve daha pek çok rahatsızlığın iyileşme sürecinde güvenle kullanılmaktadır. Peki doğum kontrol hapı ne işe yarar? Doğum kontrol hapı nasıl korur? Bu ilaçların bilinmeyen faydaları nelerdir?

– Doğum kontrol hapı ne işe yarar? Doğum kontrol hapı nasıl korur?

Bu haplar, yumurtlamayı önleyen hormonlardan üretilmektedir. Hapların içinde yer alan hormonlar ise, rahim ağzı sıvısında ve rahim içinde değişiklikler yaratır. Kalınlaşan rahim ağzı sıvısı sayesinde

spermin rahim ağzına girişi önlenir. Bu da döllenmiş yumurtanın tutunma ihtimalini azaltarak gebelikten koruma sağlar.

– Doğum kontrol hapları PMS döneminde kadın sağlığı açısından olumlu etkiler sağlar mı?

Evet. Çünkü doğum kontrol hapları, adet döneminde kanamanın azalmasına yardımcı olur. Her ay yoğun şekilde kan kaybeden kadınlarda demir eksikliği ve anemi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Ama doğum kontrol haplarının faydaları sayesinde, adet dönemindeki bu tür problemler hızlıca ortadan kalkar.

– Doğum kontrol hapı akne tedavisinde kullanılır mı?

Evet. Ağızdan alınan doğum kontrol haplarının faydaları arasında, akneleri iyileştirme özelliği de saptanmıştır. Akne tedavisi doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Bu süreçte reçeteli ilaçlar sonuç vermediğinde östrojen – progestin kombinasyonlu doğum kontrol haplarına başvurulmaktadır. Ayrıca doğum kontrol hapı ve PMS arasında ağrıları azaltma yönünde olumlu etkileri mevcuttur.

– Doğum kontrol hapları cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar mı?

Bu haplar, kullanım şeklinin kolaylığı ve sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda modern çağın en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Fakat cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Bunun için kondom vb. önlem seçeneklerine ve doktorunuza başvurmalısınız.

– Doğum kontrol hapları kanser yapar mı?

Hayır. Bu yanılgı, doğum kontrol haplarıyla ilgili en sık düşülen hatalardan biridir. Doğum kontrol hapları kanser riskini artırmaz. Tam tersi, bu hapları uzun süre kullanan kişilerde rahim içi ve yumurtalık kanseri riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Kullanım süresi uzadıkça bu rahatsızlıkların risklerinde de azalma saptanmıştır.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Hayır. Bu bilgi günümüzün tıbbi gelişmeleri değerlendirildiğinde söz konusu değildir. Çünkü günümüzdeki doğum kontrol hapları iştah artışına neden olmamaktadır. Aksine bünyedeki su ve tuz tutulumunu önledikleri için kilo artışının önüne geçmektedir.

– Doğum kontrol hapları menstruel migreni azaltır mı?

Evet. Bazı kadınlar adet öncesi ve sırasında çok ciddi baş ağrıları yaşamaktadır. Bunun sebebi ise yükselen hormonların etkisidir. Migren tipi baş ağrıları kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Doğum kontrol hapları, hormonal düzeni sağlar. Bu sayede menstruel migren ağrılarının azalmasında büyük rol oynar.