Doğa severler Alaçatı Ot Festivali’nde buluşuyor

alacati

İzmirlilerin yanı sıra Türkiye’nin birçok bölgesinden ziyaretçiyi ağırlayan Alaçatı Ot Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da güzel ve eğlenceli bir etkinliğe imza atıyor. 2010 yılında tek gün olarak başlayıp bir sonraki yıl iki güne çıkarılan ve zamanla Alaçatı halkının benimsemesiyle geleneksel bir kimliğe bürünen Alaçatı Ot Festivali, bu yıl 26-29 Mart 2015 tarihleri arasında 6. Kez doğaseverler ile buluşuyor. Her geçen yıl daha fazla ilgi gören festivalin bu yılki teması Ebegümeci.

Alaçatı’nın zengin doğasını, çeşitli otlarını ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemekleri keşfedip tadına varacağınız festival, doğanın tüm güzelliklerini sergilediği, çevrenin bin bir çeşit otlarla bezendiği bahar ayında gerçekleşiyor.

Festivalde otlu börekler, ev yapımı reçeller, organik limonlarla yapılan buz gibi limonatalar, Ebegümeci ve karabaş otlu yiyecekler ve birçok sebze yemeğinin sunulacağı stantlar sizi bekliyor. Yerli halkın nefis yemeklerinin yanı sıra yerel üreticilerin yiyecek, içecek ve otlu ürünleriyle dolu stantlar yer almakta.

Ayrıca festival alanında stant açan ünlü Alaçatı restoranları, birer çeşit otlu spesiyallerini tadıma sunarak Festival’e gelenlerin damaklarını şenlendiriyor.Festival resepsiyonu ise adeta bir lezzet şöleni yaşatıyor. Gerek öğle yemeğinde gerek festivalin gala yemeğinde ünlü gurmelerin yemekleri ve diğer stantlardaki eşsiz lezzetleri tatma fırsatı buluyorsunuz.

Festival heyecanlı ve renkli yarışmalarıyla da dikkat çekiyor.” En fazla ot çeşidi toplama” ” En güzel otlu yemeği yapma” gibi klasikleşmiş yarışmalar festivalin gözdesi. Dereceye girenlerin altınla ödüllendirildiği bu yarışmalar oldukça çekişmeli geçiyor. Hatta her sene yarışan yemeklerin tarifleri bir kitapta bir araya getirilip bir sonraki festivalde konuklara ücretsiz olarak dağıtılmakta.
Festival, yarışmadan öte doğayla kucaklaşıp yeni tatlar deneyeceğiniz, yeni dostluklar edineceğiniz harika bir organizasyon. Festival boyunca Alaçatı’nın özenle korunmuş dar sokaklarında dolaşıp yörenin güler yüzlü, sıcakkanlı insanlarıyla bu güzellikleri paylaşacak, sanat, kültür ve eğlence dolu bir gün geçireceksiniz.

Bu yılın konusu Ebegümeci
Festivalin bu yılki teması Ebegümeci otunu yakından tanıyalım. Malvaceae familyasının bir üyesi olan ebegümeci, deniz kenarlarında, bataklık ve nehir kenarlarında ve rutubetli ortamlarda yaşayan bir bitki. Kuzey Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinin yanı sıra ülkemizin farklı noktalarında doğal olarak yetişen bu şifalı bitkinin ülkemizde 8 farklı türü bulunuyor. Yunancada “yumuşatmak” anlamına gelen ebegümeci, cildi yumuşatma ve sindirim sistemini rahatlatma özelliğiyle de dikkat çekiyor.

alacati-ot-festivali-yemek

En güzel otlu yemeği kim yapacak?
Festival kapsamında gerçekleşen “en güzel otlu yemek” yarışması oldukça keyifli bir aktivite. Katılımcılar yarışma boyunca bildikleri geleneksel tarifleri, modern bir yorumla hazırlayarak sunuyor ve bu yemekler yaratıcılık ve lezzet kriterlerine göre değerlendiriliyor.
Türkiye’nin ünlü gurmelerinden oluşan yemek jürisinin değerlendirdiği yarışmada, yerli halk sıra ile jüriye yemeklerini sunuyor. İlk üçe girenlere ise altın ödülü var ancak burada dereceye girmek altından daha önemli gibi. Ayrıca önceki yarışmada yapılan yemeklerin tariflerinden oluşan kitapta misafirlerin ilgisini çekmekte.

alacati-ot-festival

En fazla ot çeşidini kim toplamış?
Doğanın kendine has güzelliklerini herkesle paylaşma amacıyla ortaya çıkan ot festivalinde öne çıkan etkinliklerden biri de En fazla ot çeşidini toplama yarışması. Doğanın tüm güzelliklerini gözler önüne seren bölge, otlarıyla oldukça meşhurdur. Efsaneye göre Alaçatı’da 1001 çeşit ot yetiştiği biliniyor, ancak bu otları tek başına toplamayı kimse başaramamış. Bu efsanenin ne derece doğru olup olmadığını görmek isteyenleri bu yarışmaya davet ediyoruz.

Bilim adamları ve otları iyi bilen kişilerden oluşan bir jürinin tek tek standları inceleyip yarışmacının ot bilgisini ve topladığı otları ve kalitesini değelendirdiği yarışma oldukça heyecanlı ve zevkli geçiyor. İlk üçe girenler ise yaşadı. Birinci olan bir cumhuriyet altını kazanırken, ikinci yarım, üçüncü ise çeyrek cumhuriyet altını ile evine dönüyor.

Alaçatı’nın doğal güzellikleri arasında lezzet, sanat ve kültüre doyacağınız, eğlenceli iki gün geçirmek için, 26-29 Mart arası Alaçatı’da yerinizi alın. İzmir halkı dışında Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçiyi ağırlayan festivale özel turlar da düzenleniyor. Küçük bir araştırmayla turları bulup bu keyifli etkinliğe katılabilirsiniz.