Çocuklar ve Televizyon

cocuklar-televizyon

Televizyon; hayatımız içerisinde yer alan çok etkili bir iletişim aracı… Özellikle de çocuklarımızın konuşma tarzları ya da sergiledikleri davranışlarındaki etkisini düşünürsek; çocuklarımızın kendilerine uygun programları seyretmeleri konusunda çok daha seçici olmamız ve televizyon karşısında geçirdikleri süreye çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Uzun süre televizyon karşısında geçirilen vakitler; çocuklarda dil gelişimini olumsuz etkilediği gibi, sosyal anlamda iletişimlerinin zayıflamasına, yaratıcılıklarının azalmasına da sebebiyet verebiliyor. Çocuklarımızın izlediği programları takip etmek ve bu programlar konusunda seçicilik göstermek ve televizyon karşısında kaldıkları süreyi denetlemek çocuklarımızın gelişiminde büyük önem taşıyor.

Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar gördükleri görselliklerden çok daha fazla etkilenmeye meğillidirler. İzledikleri görüntüleri doğru-yanlış ayırt etmeksizin kopyalayabilirler ve seyrettikleri olumlu ya da olumsuz davranışları uygulayabilirler. Şiddet, kavga, hiddet  içerikli görüntüleri izleyen ya da filmlerdeki, dizilerdeki yüksek sesli sahnelere maruz kalan  çocuklar daha sonra kaygı bozuklukları yaşayabiliyor ya da korkuları artabiliyor.

Çocukları televizyon karşısından mümkün olduğunca uzaklaştırabilmek için çocuklarımızla geçirdiğimiz süreleri arttırmaya ve birlikte daha kaliteli zaman geçirmeye  çalışabiliriz. Özellikle de çalışan ebeveynler söz konusu olduğunda;  çocuklar  tüm gün anne ve babaları ile ayrı olduklarından dolayı ebeveynleri ile birlikte vakit geçirilebilecekleri  zamanları  zaten özlemle beklemektedir.

Örneğin; sofra hazırlarken ya da temizlik yaparken, evimizi ya da dolaplarımızı düzenlerken  çocuğumuzdan yardım isteyebiliriz, ona ufak tefek, yaşına uygun tarzda  sorumluluklar verebiliriz. Böylelikle özgüveninin gelişiminde de etkili olacak  bir yöntem uygulayabilmiş oluruz. Bir taraftan da birlikte daha çok vakit geçirebiliriz.

Çocuğumuzun  keyif aldığı birçok oyuna ya da hobiye de hem evde hem de ev dışında ortak olabiliriz. Doğada birlikte geçirebileceğimiz zamanları arttırabiliriz, birlikte yürüyüş ya da egzersiz yapabiliriz.

Çocuğumuz ile birlikte yapabileceğimiz faaliyetler için odasında bir köşe de hazırlayabiliriz. Örneğin birlikte resim yapmak ya da maket, puzzle yapımı gibi yaratıcılığı geliştirebilecek aktiviteleri birlikte paylaşabileceğimiz bir ortam  gibi…

Ya da kitap okumak gibi bazı güzel alışkanlıkları birlikte yapmayı deneyebiliriz. Böylelikle hem çocuğumuzun kitaplarla olan ilişkisini güçlendirebilir, hem de kendimize de okumak için vakit ayırabilmiş oluruz. Televizyon programlarında  gösterdiğimiz seçiciliği aynı şekilde çocuklarımızın okuduğu kitaplardaki seçimlerinde de göstermek  önemli…

Bu yöntemleri uygulamayı deneyerek çocuklarımızın hem televizyon karşısında geçirecekleri saatlerin süresini azaltabilir hem de birlikte daha çok kaliteli zaman geçirebilmenin mutluluğunu çocuklarımız ile paylaşabiliriz.