Çocukla Seyahat ederken dikkat etmeniz gereken 6 şey

cocuk-seyahat

Seyahate çıkmak başlı başına bir sorumluluk, ancak çocukla olduğunda daha bir özen ve dikkat gerektiriyor. Çocuklarla araba yolculuğuna çıkacaksanız, onların güvenliği ve rahatlığı için uygun şartları sağlamanız lazım.
Çocuğunuzun seyahat boyunca sıkıntılı bir halde olması sizi bir hayli zor duruma sokabilir. Çocuklarla rahat ve keyifli bir yolculuk geçirmek istiyorsanız, bu 6 kurala kulak verin.

1.Çocuk oto koltuğunu ihmal etmeyin
Çocuklarınızın güvenliği açısından aracınızda kesinlikle çocuk oto koltuğu ve ana kucağı bulundurmalısınız. Çocuğunuzun boyu 1.50 metreden kısaysa, mutlaka araba koltuğunda seyahat etmeleri gerek. 13 kilodan hafif çocuklar için bebek koltuğu ( Ana kucağı ) kullanılırken, 9 ila 15 kilo arasındaki çocuklar için çocuk araç koltuğu ve 15 kilodan ağır çocuklar için ise araç içi yükseltici koltuk kullanmanız şart. Kısa mesafe gidecek olsanız bile çocuğunuzu koltuğa düzgünce oturtup kemerinin bağlı olduğundan emin olun. Araç hareket halindeyken bebeğiniz huysuzlansa bile koltuktan kaldırmamaya dikkat edin. Çok acil durumlarda aracı park edip çocuğunuzla ilgilenebilirsiniz.

2- Çocuklarınıza rahat ve havadar giysiler giydirin
Uzun süreli yolculuklarda çocukların kendilerini olabildiğince rahat hissetmesi gerek. Seyahate çıkarken çocuğunuza pamuklu ve terletmeyen kumaşta, hava alan kıyafetler giydirmeye özen gösterin. Tercihinizi rahat bir eşofman altı, tişört, lastikli şort veya tiril tiril bir elbiseden yana kullanın.

3- Camlara güneşlik taktırın
Yaz aylarında rahat ve konforlu bir yolculuk geçirmek istiyorsanız, aracın camlarına güneşlik taktırmayı deneyin. Camlarda kullanacağınız güneşlik, çocuklarınızı güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyacağı gibi daha sağlıklı ve keyifli vakit geçirmelerine yardımcı olur.

4.Yeterince sıvı verin
Yanınızda mutlaka su bulundurun. Çocuğunuzun yeterince sıvı almaması, baygınlık, fenalaşma gibi durumlara ortam hazırlayabilir. Sağlıklı ve rahat bir yolculuk geçirmek için belirli aralıklarla sıvı tüketmesine özen gösterin.

5- Güneş ışığının neden olabileceği zararlara karşı önlem alın
Güneşli havalarda aracın için fazla ısındığından metal aksamları çok sıcak bir hal alır. Aracın ısınan parçaları çocukların cildini yakabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için, aracınız pak halinde iken çocuk koltuğunun üzerini ufak bir örtüyle kapayın.

6- Eşyaları ihtiyaç sırasına göre koyun
Bagajınızı ve çocuğunuzun çantasını önem sırasına göre yerleştirin. En çok kullanılan eşyaları en son koymanızda fayda var. Yiyecek, içecek, mendil, çocuk bezi, ilaç ve oyuncaklar gibi çocuğunuzun sık kullandığı eşyaları çantanın en üstüne koyun. Böylece acil bir durumda kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca sık kullanılan ihtiyaçları özel bir bölümde saklayarak pratik bir çözüm getirebilirsiniz.