Cilt lekelerinden kurtulmanın 7 basit yolu

guzellik-ciltlekeleri

Cilt lekelerinden şikayetçi olanlara müjde! Lekelerden kurtulmak için kullanmanız gereken ürünleri açıklıyoruz.

Akne izleri, güneşten ya da hamilelikten sonra oluşan lekeler, çiller ve ciltteki farklı renk tonlarının kremler ile giderilmesi mümkün müdür?  Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Dik, kremlerin, serumların ve dermo kozmetik ürünlerin cilt lekelerinde ne derece etkili olduğundan söz ediyor.

1.Cildinizde ton farkları varsa, haftalık bir iki defa scrub peeling maskesi uygulamayı deneyin. m “resurfacing mask” olarak adlandırılan bu maskeler, cildin yüzeyini yenilemeye yarayan laktik asit gibi “süt asidi” içerirken, C vitamini ve hyaluronik asit gibi cildi canlandırıcı ve nemlendirici içeriklere sahiptir.

2.Leke tedavi ürünlerinin faydasını artırmak için, cildinizin ölü hücre tabakalarını uzaklaştırmada görev alan, AHA denilen meyve asitleri ve salisilik asit gibi keratolitiklerin (soyucu) üzerine leke ürününüzü sürmelisiniz.

3.Cildi lekelerinden arındıran en önemli moleküller şeker kamışından elde edilen glikolik asit (AHA), süt asidi de denilen laktik asit, A vitamini moleküllerinden olan retinol, salisilik asit, meyan kökü özü, yeşil çay özüdür.

4.Dudak üzerindeki lekeler ile ilgili en önemli nokta güneş koruyucunuzdur. Koruyucunuzu organik kimyasal içeriği yoğun olanlarından seçmelisiniz. İçeriğinde bitkisel leke açıcılar; arbutin, meyan kökü ve yeşil çay gibi ekstreler bulunması faydalı olur.

5.İster yaşlanmaya, ister hamileliğe, ister güneşe bağlı olsun, en koyu cilt lekelerine karşı bile etkili yüzde 10’luk glikolik ve azelaik asit karışımına sahip olan serumlar, antibakteriyel yapısı ve içerdiği yoğun antioksidanlar sayesinde cildinizi sıkılaştırırken, cildinize kaybettiği doğal parlaklığını geri kazandırmaya yardımcı olur.

6.Hyalüronik asit uygulanan ürünlerle beraber kullanıldığında cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlar. Glikolik asit ve diğer asitlerin kullanımı sonrasında etkinliğinin artışına şaşıracaksınız. Hyalüronik asit, şeker jeli olarak açıklayabileceğimiz cilt altı bağdokumuzun temel yapı taşıdır. Su tutar ve cilt yüzeyinin nemlenmesini içeriden destekler.

7. Siyah nokta ve akneleri temizlerken lekelerin de gitgide azalmasını sağlayan salisilik asitli pedlerle sabah akşam cildinizi silebilirsiniz. Eğer 30’lu yaşlara yaklaştıysanız cildinize hem yaşlanma etkilerine karşı koruyan hem de ton farklılıklarını düzeltmeye yardım eden bir temizleyici kullanmak size zaman kazandırır.