Cep telefonu kullanırken dikkat etmeniz gereken 15 şey

cep-telefonu

Cep telefonu kullanımının yaygınlaşması, her yaş grubundan kişinin ve bilhassa çocukların da cep telefonu kullanmaya başlamasıyla birlikte, bu tür cihazların sağlımızı nasıl etkilediği merak edilen konuların başında gelmektedir.

Uzun süre, yoğun bir şekilde cep telefonu kullanımı sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Beyindeki elektromanyetik aktiviteleri, beynin elektro kimyasını ve kan beyin duvarı geçirgenliğini bozduğu gibi ,bunların etkisi ile sperm, görme ve duyma bozukluklarına neden olabiliyor. Ayrıca beyin tümörüne kadar pek çok hastalığa yol açtığı, genetik yapıda bozukluklara sebep olduğu bilinmekte.

Ancak birkaç önemli noktaya dikkat ederek bu zararları en aza indirmek mümkün. Birkaç konuya özen göstererek telefonlardan yayılan dalgalar nedeniyle yaşanabilecek olumsuzlukları büyük bir ölçüde engelleyebiliriz. Özellikle cep telefonlarından yansıyan radyasyonun etkisini azaltabilmek için belli başlı konulara dikkat etmekte fayda var.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak cep telefonu kullanırken dikkat edilmesi gereken 15 şeyi sizler için bir araya getirdik:

 1. Cep telefonu ile uzun süre konuşmaktan çekinin. Cep telefonu ile yapacağınız konuşmalar mümkün olduğunca kısa ve öz olmalı.
 2. Cep telefonu ve telesekreter gibi Elektromanyetik Dalgalar (EMD) yayan cihazları yatak odanızda bulundurmamaya özen gösterin. Bu maddeyi uygulamak biraz zor olsa gerek.
 3. Araç içerisinde gerçekleşen cep telefonu kullanımlarında elektromanyetik dalgaların metal kafes içerisinde dolaşması sebebi ile EMD yoğunluğu fazla olacaktır. Bu sebeple araç içerisinde telefon kullanmamaya özen gösterin.
 4. Cep telefonlarınızı mümkün olduğunca vücudunuzdan uzak bir noktada tutun. Özellikle gömlek ve pantolon cebinde bulundurmamaya çalışın.
 5. Cep telefonlarını çalar çalmaz kulağınıza götürmekten kaçının, önce ekrana bakarak sinyal geldiğinden emin olduktan sonra telefonu kulağınıza götürün.
 6. Cihazınızı sinyalin daha güçlü alındığı pencere kenarı gibi yerlerde kullanmaya gayret edin.
 7. Cep telefonunuzu açıkken her zaman yanı başınızda tutmak yerine, ara sıra size uzak bölgelerde bulundurmanızda fayda var.
 8. Özellikle uzun görüşmelerde kulaklık kullanmayı tercih edin.  Kulaklık kullanamadığınız durumda cihazı hoparlöre alarak konuşmayı deneyebilirsiniz.
 9. Hamileyseniz cep telefonu da dahil tüm radyasyon yayan cihazlardan uzak durmalısınız. Aynı şey bebek ve çocuklar için de geçerli.
 10. Ofisteyken de cep telefonunuzu sizden uzak bir yere koymaya özen gösterin, 1 cm bile fark yaratacaktır. Ancak en az 50 cm uzakta bulundurmanın büyük faydasını göreceksiniz.
 11. Aramalarınız sırasında numarayı tuşlar tuşlamaz telefonu kulağınıza götürmek yerine ekrana bakıp karşı taraf telefonu açtıktan sonra kulağınıza götürüp konuşun.
 12. Yol şartlarının riskli olduğu yağışlı ve sisli havalarda telefon kullanmamaya özen gösterin.
 13. Petrol istasyonlarında cep telefonu kullanmamaya özen gösterin.
 14. Uyurken cep telefonlarınızı kapalı tutun, kapatmayı tercih etmiyorsanız başucunuzdan en az 1 metre uzakta bulundurun.
 15. Bebek ve çocuk odalarında ya da yakınlarında cep telefonu kullanmamaya özen gösterin.

Cep telefonunun yaydığı Elektromanyetik dalgalardan daha az etkilenmek, başta beyniniz olmak üzere sağlığınıza ve çevrenizdekilerin sağlığına zarar vermesini önlemek için bu konulara dikkat edin. Cep telefonu yanlış kullanmak sağlığınıza zarar verdiği gibi telefonunuzda da birtakım hasarların oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda kaliteli bir cep telefonu tamiri servisinden yardım alabilirsiniz. Akıllı telefonlarda oluşan her türlü probleme kısa sürede, pratik bir şekilde çözüm bulan Cepfix bu anlamda ilk tercihiniz olabilir. Bozulan mobil cihazınızı kapınızdan alıp yepyeni bir şekilde evinize teslim eden, hatta tamir süresince yedek telefon veren Cepfix ile yerinizden bile kalkmadan cep telefonu tamir ettirmenin farkını yaşayabilirsiniz.