Berlinde neler yapmalı?

Biraz dinlenmeye, huzur bulmaya ve eğlenmeye hangimizin ihtiyacı yok ki. Eğer bu aralar şehrin gürültüsü, stresli ve yorucu iş hayatı sizi oldukça bunaltıyorsa, kendinize biraz izin verip keyifli bir tatile adım atabilirsiniz. Son zamanların en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Berlin, bu noktada güzel bir seçim olabilir. Sanat, kültür, tasarım ve eğlence hayatının kalbi olan şehirde hoş vakit geçirebileceğiniz birçok aktivite var.  Sizler için birkaç keyifli alternatifi bir araya getirdik.

1.Grunewald Ormanında dolaşın
Charlottenburg’un güney batısında yer alan Grunewald, Berlin’in en büyük ormanlık alanı. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp sakin bir gün geçirmek istiyorsanız burası en doğru adres. Burada ister çimenlere uzanıp piknik yapın, ister ağaçların arasında yürüyerek, bisikletle veya atla gezinti yapın. Hava koşulları uygunsa ormanın yakınındaki çeşitli tatlı su göllerinden biri olan Schlachtensee or Wannsee’ın soğuk suyuna dalabilirsiniz.

berlin-muzeler-adasi

2.Müzeler adasında vakit geçirin
Unter den Linden’in doğusunda bulunan, UNESCO dünya mirası listesinde de yer alan müzeler adasında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Berlin’in en önemli 5 müzesine ev sahipliği yapan bu yerde, Nefertiti’nin büstünün bulunduğu yeni müze, Bode müzesi ve dünyanın önemli arkeoloji müzesi olan Bergama müzesi gibi kaçırılmayacak müzeler bulunuyor.Bergama Müzesi’nde Türkiye’den gelme antik dönem eserlerini incelerken, Alte National Museum’da ünlü Fransız ressamlar Renoir ve Manet’in değerli tablolarını görebilirsiniz. Ayrıca Rodin’in düşünen adam heykeli’de Altes Müzesi’nde yer alıyor. Tren, uçak, gemi ve eski film makinelerine meraklıysanız, Deutsches Technik Museum tam size göre.

3. Bisikletle etrafı gezin
Berlin’de bisiklet kiralayıp şehri bisikletle gezebilirsiniz. Bisikletle kültürünün gelişmiş olduğu şehirde, bisiklet şeridi ve bisiklet ışıklarına rastamanız mümkün. Reichstag’den başlayıp Tiergarten parkı, Potsdamer Platz, Checkpoint Charlie ve Topography of Terror duraklarına uğrayarak keyifli bir şehir turu yapabilirsiniz.

berlin-mauerpark

 Flickr:Mika Stetsovski

4.Mauer Park’da pazarlık yapın
Yemyeşil alanları ve uzun pistleriyle Prenzlauer Berg’s’in ortasında bulunan Mauerpark, dinlendirici bir durak olduğu kadar alışveriş severlerin cazibe noktası.Pazar günleri parkta kurulan oldukça büyük bitpazarında, kelepir bisikletler, kıyafetler, yiyecek, hatıra eşyası, piyano ve mobilya gibi aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz.

5.Berlin Yahudi tarihini keşfedin
Berlin’in Yahudi halkının hikayesini sunan müzede, Yahudi tarihine dair pek çok bilgi edinebilirsiniz. İki yapıdan oluşan müzenin en yeni ve göz alıcı bölümü Yahudi mimar Daniel Libeskind tarafından dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmıştır. İlki ise Almanca Kollegienhaus adıyla bilinen 18. yüzyılda inşa edilmiş eski bir mahkeme binasıdır. Bu etkileyici müzede Yahudi tarihini keşfedebilirsiniz.

berlin-water-gate

Flickr:Alex Griffioen

6. Sabaha kadar dans edin
Berlin’in gece kulüpleri ve barlarında doyasıya eğlenebilirsiniz. Kreuzberg ve Friedrichshain arasında yer alan Berghain Panorama Bar ve Prenzlauer Berg’deki mekanlarda sabahın ilk ışıklarına kadar dans edip eğlencenin doruğuna çıkabilirsiniz. Watergate, Arena ve Chalet Club da diğer alternatifler arasında.

7.Alacakaranlık’ta film izlemenin keyfine varın
Filmlerin orijinal dilde versiyonlarının gösterildiği Kultur forum Potsdamer Platz veya Friedrichshain açık hava sinemasında güzel bir film seyredebilirsiniz. Popüler filmlerde en iyi koltuk için önceden yerinizi almanızda fayda var. Özellikle akşamları güneşin batışını burada izlemek ayrı bir keyifli olur.