Başarılı bir bronzluk için 8 tüyo

bronzlasmak-1

Kadınlar bronzlaşmak için yıl boyu yazı bekleyip dururlar. Kimi kadın için bronzlaşmak bir tutkudur. Kadınlar bronz bir görünüm için oldukça çaba gösterirler, ancak bronzluk gelip geçicidir. Uzun süre bronz kalmak istiyorsanız, bazı yöntemleri uygulamanız gerekir. Kurallara uygun bir şekilde güneşlenmek, kalıcı bronzluk elde etmenizi sağlayacağı gibi cildinizi güneşin verebileceği zararlı etkilerden koruyacaktır.

İşte, kalıcı bronzluk yakalamak için yapılması gerekenler:

1. Güneşin en tepede olduğu zamanlarda, gölgede bile bronzlaşmanız mümkün olacağından saat 11:00′den 15:00′e kadar güneş altında kalmayın. Öğlen saatleri güneşin en kavurucu olduğu zamanlardır. Bu nedenle bu zamanlarda güneşlenmeyin. Hem cildinizin sağlığı hem de uzun süreli bronzluk elde etmek için güneşe sabah erken saatlerde ve saat 15:00′ten sonra çıkın.

2. Tatile gider gitmez bir anda bronzlaşmak hevesiyle daha ilk günden saatlerce güneşte kalmayın. Bu hata birçok kadının biran önce bronzlaşmak hayali ile yaptığı bir hatadır. Cilt güneşe alışmadan bir anda cildin kavrulması, uzun saatler güneşte kalmak cilde oldukça zarar verir. Eğer ilk defa güneşe çıkıyorsanız, tatilin ilk günlerinde güneşin altında saatlerce yatarak hızlı bronzlaşmaya çalışmak, cildinizin kızarmasına ve acı çekmenize sebep olur. Bu nedenle yavaş yavaş bronzlaşın.

3. Yatarak güneşlenmenin yanı sıra hareket ederken, deniz içerisinde yüzerken ya da oynarken de bronzlaşabilirsiniz.

4. Tatile çıkmadan önce mutlaka vücut peeling’i yapın ya da yaptırın. Güneşe çıkmadan ve bronzlaşmadan önce cildin mutlaka ölü derilerden arınması gerekir. Cildinizi ölü derilerden arındırdıktan sonra güneşlenirseniz bronzluğunuz normale göre biraz daha uzun süreli olur. Peeling yapmaya tatile çıkmadan bir ay önce başlayın. Haftada bir kez banyoda yapacağınız peeling’in faydasını bronzlaşırken göreceksiniz. 

5. Doğru güneş kremi kalıcı bronzlaşmakta en önemli etkenlerden biridir. Cilt renginize ve tipinize uygun faktörde güneş kremi ve güneş yağı kullanırsanız daha kalıcı bir bronzluk elde edebilirsiniz. Güneşe çıkmadan yarım saat kadar önce güneş kreminizi veya yağınızı sürmeniz daha faydalı olacaktır. Denize ya da havuza girip çıktıkça, duş sonrası güneş korumasını tekrar sürmeyi ihmal etmeyin.

6. Daha kalıcı bir bronzluk elde etmede yediğiniz besinlerin de etkisi var. Bazı meyve ve sebzeleri yiyerek veya suyunu içerek bunu sağlayabilirsiniz. Ciltteki melatonin pigmentinin aktif hale gelmesini sağlayan havuç, kayısı, şeftali gibi beta karoten içeren besinleri tüketmenizi öneririz.

7. Sıcak su derinin soyulmasına neden olabileceği için sıcak su ile duş yapmayın. Ilık suyla banyo yapmak sıcak suya oranla derinin çok az rahatlamasını sağlayacak ve böylelikle derinin soyulmasını önleyecektir.

8. Bronz teninize banyo sonrası mutlaka bir nemlendirici, güneş sonrası kullanılan besleyici bir krem ya da yağ sürün. Böylece hem derinizin kurumasını önlersiniz hem de bronzluğun daha kalıcı hale gelmesini sağlarsınız.