Bahçenizi güzelleştirmenin 5 yolu

cicek

İlkbahar ve yaz aylarında sıklıkla vakit geçirdiğimiz bahçeler, evin en az diğer bölümleri kadar bakıma ihtiyaç duyar. Fakat bahçenize güzellik katacak şey, rengarenk bitki ve çiçeklerdir. Tabi bunları nasıl sergilediğiniz de önemlidir.

Bahçe düzenlemesinde size kolaylık sağlayacak birkaç dekorasyon fikrini bir araya getirdik. Bu  fikirler sayesinde bahçenizi organize ederken hiç zorlanmayacaksınız.

1.Bütün sezonları dikkate alın
Bahçe planlamanızda tüm mevsimleri düşünerek harekete geçin. Bitkilerinizin her mevsime uygun olmasına özen gösterin. Defne ağacı veya şimşir gibi ağaçlar budanabileceğinden, yıl boyunca rahat bir kullanım sağlayacaktır. Renkli yapraklı bitkiler ise bahçeniz için ideal bir seçim olacaktır.

Bahçenizde bulunan ışık almayan köşeleri aşk merdiveni ile süsleyebilirsiniz. Bu bitkinin yaprağını dökmemesi onu diğer bitkilerden ayrı kılar. Yemeklerinizde kullanabileceğiniz bitkileri bahçenizde bulundurmak da size büyük kolaylık sağlayacaktır. Salatanıza farklı bir tat katacak Frenk soğanı veya makarnanızı lezzetlendirecek fesleğen bahçenizde yetiştirmek için idealdir.

2.Duvarınızı kullanın
Saksı çiçeklerinizi veya yetiştirdiğiniz nane, fesleğen gibi otların bulunduğu saksıları duvarınıza asın. Geniş, açık bir alana raflar monte edip bitkilerinizi küçük saksılarda veya cam kavanozlarda saklayarak raflara koyabilirsiniz. Komşunuzla ortak bir duvara sahipseniz, duvarı delmeden önce onun da fikrini almanız önerilir.

3. Saksılara yer açın
Bahçenize renkli bir görünüm kazandırmak için belirli noktaları saksılarla doldurun. Bitkilerinizi küçük büyük saksılara koyarak mekanınızda şık bir görünüm yakalayın. Lale, menekşe ve karanfil gibi mis kokulu çiçekleri tercih edebilirsiniz.

4. Boş alanları kullanın
Boş alanları çukur veya tümsek oluşturarak kullanıma hazır bir hale getirin. Bahçenize farklılık katacak olan üçgen alanlar, çukurlar ve basamaklar, ayrıca mekanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlar. Zeminden farklı kullanacağınız yükseklikler ile iluzyon yaratabilir ve değişik bir görünüm elde edebilirsiniz. Değişik dekoratif heykeller ile ortama farklı bir hava katabilirsiniz.

5.Eski bir bisikleti değerlendirin
Çiçeklerinizi farklı ve orijinal bir şekilde sergilemek için eski metal bisikletlerden yararlanabilirsiniz. Eski bisikletlerin önüne ve arkasına yerleştirilmiş tel saksıları çiçeklerle donatarak renkli ve romantik bir görünüm yakalayın.

bisiklet