B1, B6, B11, B12, A, C, E Vitaminleri ve Faydaları

meyveler

B1 Vitamini, sinir gerginliğini ve yorgunluğu gidermede etkilidir. Yumurta, süt, buğday, kepek, balık, taze sebze ve meyve, koyun eti, sığır etinde bulunur.

B6 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar. Kırmızı et, balık, yumurta, ekmek, karaciğer, böbrek, sebzelerde bulunur.

B11 vitamini, kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda aktif rol oynar. Ispanak, marul, yumurta, ekmek, karaciğer, böbrek, kırmızı et, portakal, muzda bulunur.

B12 Vitamini, kansızlığı iyileştirir. Sinir sisteminin sağlığı için de gereklidir. Kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, yürek, böbrek, süt, peynir, yumurtada bulunur.

A Vitamini, cilt kuruluğunu ve saç kırılmasını önler. Cildin, tırnakların ve saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Deri alt yağ tabakasını besler. Göz sağlığını korumak için gereklidir. Kayısı, kuşkonmaz, maydanoz, ıspanak, havuç, kereviz, marul, portakal, erik, domates gibi gıdalarda bulunur.

C Vitamini, ciltteki morluk ve varislere engel olur. Dişeti sağlığı için faydalıdır ve enfeksiyonlara karşı direnç oluşturur. Damarların sağlıklı olmasını sağlar. Yaraların iyileşmesinde etkilidir. Siyah üzüm, yeşil biber, maydanoz, çilek, kavun, karpuz, brokoli, havuç, soğan, narenciye, bezelye gibi gıdalarda bulunur.

E Vitamini, antioksidan etkiye sahiptir. Kalp ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatma özelliği vardır. Damarları güçlendirir, cilt için yararlıdır. Arı sütü, ceviz, maydanoz, ıspanak, lahana, marul, tere, kereviz, buğday, tohumlu besinler, soya fasulyesi yağı, mısır yağı, mısır ve yulafta bulunur.