Ayrılık sonrası yapılmaması gereken 10 hata

kadin

İlişkilerden sonra yaşanan her ayrılık acıdır. Yaşanan ilişki uzun olsun kısa olsun, her ayrılık sürecinde mutlaka bir mutsuzluk  yaşanmaktadır. Ayrılık sürecini çiftler için çekilmez kılan ise bu acı değil, bu acı yüzünden yapılan hatalardır. Birçoğu bilinçli bir şekilde, bazıları ise istem dışı yapılan hatalar her şeyi daha kötüye götürür. Bu hatalar neticesinde hem ayrılık anı, hem de ayrıldıktan sonra uzun bir süre hayatınız olumsuz etkilenmektedir. Yaşanan ayrılık dahi olsa, karşınızdaki insana olan saygınızı her daim korumalı, ayrılık sonrasında hataya düşmemeye özen göstermelisiniz. Bunun için dikkat etmeniz ve kendini kontrol altına almanız gerekecektir. Bu noktada bazı tavır ve davranışlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

İşte ayrılık sonrası yapılmaması gereken 10 hata;

1. Öncelikle ayrılık anında ve ayrılıktan sonra efendiliğinizi mutlaka korumalısınız. Onca zaman güzel vakit geçirdiğiniz bir insan, bir anda dünyanın en kötü adamı haline gelmemeli. Ayrılık nedeni her ne olursa olsun, o güne kadar dile gelmemiş şeyleri ortaya dökmeyin.

2. Ayrılık anında ve sonrasında asla çocuklaşmayın. Bu ayrılığa dayanmak çok zor dahi olsa, karşınızdaki insana ayrılmaması için yalvarmayın ve çocuk gibi sürekli ağlamayın.

3. Eğer kesinlikle ayrıldığınızı düşünüyorsanız, aranızdaki ilişkiyi son görüşme ile bitirin. Sonradan sürekli arayarak, kapısına giderek veya sosyal medyadan sürekli takip ederek karşınızdaki insanı tekrar birleşmek için zorlamayın. Ayrıldığınız şekli ile bırakın.

4. Ayrılık beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkmış olabilir. Bunu kabullenmek elbette zor olacaktır. Ancak işe bu şoku atlatmak ve bu ayrılığı kabullenmekle başlayın. Unutmayın ki bu evreyi ne kadar çabuk atlatırsanız, sonraki süreçlere geçişiniz daha hızlı olacaktır.

5. Çok seviyor olsanız dahi, o kişi hayatınıza girmeden önce size ait bir hayatınız vardı ve bu hayat o yokken de devam etmeli. Bu nedenle saçma sapan düşüncelere girerek herkesi üzecek davranışlarda bulunmayın.

6. Ağlamak her insana iyi gelir. Ayrıldıktan sonra da ağlamak sizin en doğal hakkınız. Ancak bunu topluluk içerisinde değil, yalnızken yapın. Ağlayın ve içinizdeki acıyı hafifletin.

7. Birlikteyken anılar ne kadar güzelse, ayrıldıktan sonra da bir o kadar acıdır. Bu nedenle size anıları ve eski günleri hatırlatacak her şeyden uzak durun. Kesinlikle eski resimlere ve yaşananlara bağlı günler geçirmeyin.

8. Ayrılığı depreştiren en etkili yöntem şarkılardır. Bazen herhangi bir manası olmasa dahi müziği sizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ayrılık sonrasında bir süre şarkı dinlemeyin.

9. Arkadaşlarınızla geçireceğiniz zamanlar en güzel terapi şeklidir. Ayrılık sonrası sosyal hayattan uzaklaşarak arkadaşlarınızla olan bağlarınızı kesinlikle koparmayın.

10. Ayrılığın hemen sonrası yeni bir ilişkiye başlamak için oldukça sakıncalıdır. Yaralanan ve ilgiye ihtiyacı olan kalbiniz yanlış kilerde teselli bulabilir. Normal zamanda asla birlikte olmayacağınız kişilerin bu dönemi fırsat bilerek size yaklaşmalarına izin vermeyin. Zayıf bir anınıza gelebilir ve hata üstüne hata yapabilirsiniz.