Araç Motoru Değiştirilirken Uygulanan Yasal Prosedürler

Sürekli arıza yapan bir motor, birbiri ile bağlantılı bir dizi araç arızasını da beraberinde getirir. Hararet ve marş problemleri, kirli yağ nedeniyle motor parçalarının sürtünmelere bağlı olarak aşınması gibi arızaların yanında, kilometre değeri de artan bir motor yüksek maliyetli bakım masraflarına yol açabilmektedir. Bu durumda aracından vazgeçmek istemeyen araç sahipleri, yedek parça çeşitleri arasından komple motor seçimi yaparak araçlarını yenileyebilmektedir. Örneğin; Opel marka araç kullanan bir kişi, Opel yedek parça çeşitleri arasından model için uygun komple motor bulabilmektedir. Aracın markası, modeli ve yakıt sistemi ile uyum gösteren komple motorlar sayesinde yola çıkabilmektedir. Ancak komple motor değiştirmenin bazı kuralları vardır. İşte komple motor değişimlerinde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Araç üzerinden çıkan motor modelinden daha düşük bir modelde motor takılamaz. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) bunu onaylamamaktadır.
  • Aracın üzerinden çıkar motor ile yeni motorun silindir hacimlerinin aynı olması gerekir.
  • Motor değişikliğinde motor silindir hacimleri aynı olursa, takılan motor benzinli araçlarda beygir gücü en fazla %30; dizel araçlarda ise en fazla %50 olabilir.
  • Benzinli motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora dönüşüm olmamaktadır.

Yasal kurallar

Komple motor değişimleri işin uzmanı olan profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Komple motor değişimine karar verildiğinde yetkili mühendis tarafından bir proje çizilir ve TÜVTÜRK istasyonunda proje ile birlikte araç motor tespit muayenesi yapılır. TÜVTÜRK istasyonundan alınan tespit formu ile aracın bağlı bulunduğu trafik tescil büro amirliğinden araç motor numarası alınır. Bu işlemden sonra ilgili trafik tescil bürosuna motor numarası mühürletilir, TÜVTÜRK istasyonunda motor numarası kontrol edilip tespit evrakları ile birlikte, aracın bağlı olduğu trafik tescil büro amirliğinden araç motor tadilat projesi ile aracın trafik ve tescil belgeleri değiştirilerek yeni motor numarası yazılı trafik tescil belgesi alınır.

Opel ve Chevrolet yedek parça konusunda uzman www.generalopel.com web sitesinde Opel Antara 4X4 2.0 motor dizel, Chevrolet Aveo 1.2 8 Valf, Chevrolet Cruz 1.4 Benzinli GM, Opel Vectra B X20XEV, Opel Combo C Y17DT gibi komple motor çeşitleri bulabilirsiniz.