Allianz Bireysel Emeklilik BES Plus’a Dair Bilmeniz Gerekenler

bireysel-emeklilik
Emekliliğinizi rahat bir şekilde geçirmek istiyorsanız, Bireysel Emeklilik ile tanışma zamanı gelmiş demektir. Bireysel Emeklilik sistemine katılarak geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Bunun için mevcut gelirinizin bir kısmını bireysel emeklilik hesabınıza yatırıp bu katkı paylarının emeklilik yatırım fonlarıyla değerlenmesini sağlayabilir, bu birikimlerinizi daha sonra emekli maaşı olarak veya toplu bir şekilde alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi, sosyal güvenlik sistemine ek olarak gelir elde etmek isteyenler için ideal bir yöntem. Sisteme dahil olmak için, istediğiniz miktarda belirli bir katkı payını düzenli olarak ödemeniz gerekmekte. En az 10 yıl kadar sistemde kalıp 56 yaşını doldurmanız halinde emekli olmaya hak kazanıyorsunuz.

Plana dahil olmak için minimum katkı payı

2015 yılı sonuna kadar minimum katkı payı tutarı 109 TL’dir. Bu tutar, her yılbaşında (1 Ocak), bir önceki yılın Kasım ayında açıklanan yıllık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranına göre yeniden belirlenir. Sözleşme yıldönümlerinde katılımcıya katkı payı tutarı artışı hakkında bilgi verilir.

Katkı payı ödemeleri

Katılımcının belirleyeceği plan dahilindeki emeklilik yatırım fonlarının yatırıma yönlendirilmesinde, katkı payı ödemeleri için azami bir limit bulunmamaktadır. Katkı payları, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık vadelerle ödenebilir. Katkı paylarını kredi kartıyla, otomatik ödemeyle veya farklı ödeme şekilleriyle yatırabilirsiniz.

Alianz Bes Plus ne gibi avantajlar sunar?

Anlaşmalı Sağlık Kurumlarında İndirim

Bes Plus sahipleri Allianz’ın anlaşmalı olduğu sağlık kurumlarında BES kartlarını göstererek indirimli fiyatlardan yararlanabilirler. Bu hizmetten yararlanmak için katılımcıların sözleşmelerinin yürürlükte olması ve belirtilen ilk katkı payını ödemiş olmaları yeterlidir.

Katkı Payı Ödeme Güvencesi

Katılımcıların tasarruf yaptıkları dönem içinde, kaza sonucu daimi maluliyet, tehlikeli hastalıklara yakalanma, işsiz kalınması, hastane yatış güvencesi gibi durumlarda katkı payları en son ödenen katkı payı baz alınarak sigortalıya ödenir. Aylık katkı payı ödeme güvencesi limiti 2015 senesi için 830 TL’dir.

Medikal Asistans Hizmetleri

Sözleşmeleri yürürlükte ve ilk katkı payının ödemiş olan kullanıcılar, medikal asistans hizmetlerinden yararlanabilir. 7/24 sunulan medikal asistans hizmetleri; ambulans gönderimi, şehirlerarası taşımacılık, tıbbi danışma hizmeti, ilaç/tıbbi sarf malzeme gönderimi, evde bakım hizmetleri, eve hemşire gönderimi, ameliyat sonrası bakıcı hizmeti ve doğum sonrası bakım hizmeti olarak sıralanabilir.

Fon toplam gider kesintileri ne kadar?

Para Piyasası Likit Kamu Emeklilik Yatırım Fonu için 1,09, Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları EYF, Gelir Amaçlı İkinci Kamu Dış Borç. Araçları EYF 1,91, Büyüme Amaçlı Esnek EYF, Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, Gelir Amaçlı Esnek EYF için 2,28, Standart Emeklilik Yatırım Fonu, Altın Emeklilik Yatırım Fonu 1,91 oranında kesinti yapılmaktadır.

Emekliliğe hak kazanma

Emeklilik sistemine girişinizden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmanız halinde ve 56 yaşını doldurmanız koşuluyla emekliliğe hak kazanabiliyorsunuz. Bu noktada birikimlerinizi toplu bir şekilde veya parça parça alma imkanına sahip oluyorsunuz.

Emeklilik hakkınızı hemen kullanmak durumunda değilsiniz. İsterseniz birikimlerinizi emeklilik Yatırım Fonlarında değerlendirmeye devam ederek hakkınızı ileri bir tarihe alabilirsiniz. Böylece Bireysel emeklilik sisteminde kalarak ödemelerinizi sürdürebilir ve birikimlerinizi arttırma fırsatı elde edebilirsiniz.

Birikimlerin Ödenmesi Aşamasında Stopaj Uygulaması

Katılımcılar, gönüllü olarak sistemden ayrıldığında veya emeklilik zamanı geldiğinde birikimlerinin tamamını almak istediğinde, kendilerine yapılacak geri ödemelerde elde edilen yatırım getirisine denk düşen tutar üzerinden, sistemde kaldığı süreye göre gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

Vefat maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenler dışında, 10 yıldan az süre ile sistemde kalıp ayrılanlar için, geri ödemenin elde edilen yatırım getirisine isabet eden tutar üzerinden %15, 10 yıl süre ile sistemde kalan, ancak 56 yaşını doldurmadan ayrılanlar için %10, 10 yıl süre ile sistemde kalan ve 56 yaşını doldurduktan sonra ayrılanlar için ise %5, oranında gelir vergisi kesintisi yapılır.

Devlet Katkısı Avantajı

01.01.2013 tarihinden itibaren Bireysel Emeklilik kullanıcılarına devlet katkısı sağlanmaktadır. Bundan böyle devlet, katılımcıların ilgili hesaplarına belirli oranda destek ödemesi yapacaktır. Bu oran katılımcıların ödediği katkı payı tutarının %25’i kadardır. Bir takvim yılı içinde yıllık brüt asgari ücretin %25’ine kadar Devlet Katkısı olabilir.

Devlet katkısına hak kazanma kademeli bir şekilde gerçekleşmektedir. En az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine sahip olurken, en az 6 yıl kalanlar %35’ine, en az 10 yıl kalanlar %60’ına, 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını tamamlayanlar ise Devlet Katkısı’nın %100’üne hak kazanırlar.

Allianz emeklilik, son derece avantajlı BES seçenekleriyle emeklilik döneminizi rahat ve huzurlu bir şekilde geçirmenize olanak sağlıyor. Geleceğiniz için iyi bir adım atmak istiyorsanız, vakit kaybetmeden Allianz Bes Plus’a katılın.