8 Mart Dünya Kadınlar Günü her gün kutlanmalı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sadece bir gün hatırlanmamalı. Kadınlar 365 gün aynı farkındalığın içinde yaşatılmalı…

8-Mart-Dünya-Kadınlar-Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü bu sene de geldi. Özellikle son yıllarda daha da artan tecavüz olayları ve şiddet olayları yüzünden özellikle kadınlar başta olmak üzere bu durumu kınayan erkekler de oldukça tepkili. Bir çok yerde bugünün anlam ve önemini anlatan konuşmalar, yürüyüşler yapılacak. Bu farkındalık çabalarının sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile kalmaması, kadına şiddet, cinsel istismar, mobbing, kadın haklarına yapılan haksızlıklar için harekete geçilerek kadınların yaşadığı her türlü zulüm ve eziyete son verilmesi özellikle kadınlar olmak üzere tüm insanlığın arzusu.

Kadınların en büyük isteği; kadına hem fiziksel hem de duygusal şiddetin son bulduğu, günlük hayatta olsun çalışma hayatında olsun katkılarının farkında olunduğu ve toplumun gözünde kadına hak ettiği değerin verildiği bir hayat sürebilmek… Sadece şiddet ile değil, sosyal hayatta olsun, iş hayatında olsun kadınların çoğu ciddi oranda mobbing ile karşılaşıyor.

Özellikle son yıllarda kadına daha da artan şiddet ve tecavüz olayları kadının endişelerini ve korkularını çok daha fazla arttırdı.  Evlerinde gördükleri şiddet nedeniyle yaşadıkları travmaların dışında, sokakta yürürken bile başlarına bir şey gelir mi endişesi nedeniyle tedirginlik yaşayan kadınlar artık bu vahşetin önüne geçilmesini istiyor. Bu tür şiddet ve tecavüz eğilimlerini  bir insana yaşatmanın hiçbir hafifletici sebebi olamaz. Kadına yönelik şiddet bütün dünyada en yaygın insan hakkı ihlalleri arasında yer alır.

Bu tür şiddet ve tecavüz eğilimlerin altında yatan nedenlerden biri  bunu yapan kişilerin bozuk psikolojileri… Bir diğer etken de aslında ailede yetiştirilme tarzı. Erkek çocuklara olan yaklaşım tarzı ile kız çocuklara yaklaşım tarzı, bireyler büyüyüp yetişkin hayatına geçtiğinde etkilerini göstermeye başlıyor. Bu nedenle bireylerin geleceklerindeki davranışları bir nevi ailedeki yetiştirilme tarzı ile şekilleniyor. Sağlıklı bireyler yetiştirmek için ebeveynlerin de bilinçli ve tutarlı yaklaşımları önemli.

Kadınların sosyal, ekonomik katkılarının ne kadar fazla olduğu ortada. Kadınların yaşadığı haksızlıkların giderilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, cinsel ayrımcılığın sona erdirilmesi onların yaşadığı zor hayatların son bulmasını ve yaşama artan iç huzurları ile çok daha fazla katkıda bulunmalarını sağlayacaktır.

Kadınlara, çocuklara, hayvanlara yaşatılan bütün şiddet eğilimlerini kınıyor, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.