3-6 Ay arası gebelikte bebekte gözlenen gelişimler

Anne adayı, hamileliğin ilk üç ay bitimi sonrasında, 3-6 ay arasındaki döneme geçecektir ve bu dönemde daha iyi hissetmeye başlayacaktır.

Hamileliğe adaptasyon sağladığı ikinci dönemde, anne adayı bulantı ve kusmaların yaşanabildiği ilk üç ayı atlattığından dolayı 3-6 ay arası çok daha rahat olacaktır.

Peki hamileliğin ikinci döneminde bebekte neler olmaya başlamıştır? 3-6 ay arasına girildiğinde bebeğin anne karnındaki gelişiminde her hafta neler gözlenir?

14. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bu hafta bebek giderek büyür ve artık gözlerini kısıp, kaşlarını çatabilir, parmağını emebilir. Anne hissetmese de bebek içeride ellerini ve bacaklarını kullanarak aktif bir şekilde hareket etmektedir. Bu haftalarda bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

15. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bebek bu dönemde üst solunum yolu aracılığıyla amniyotik sıvıyı ciğerlerinden dışarıya atmaktadır. Diğer taraftan 15. hafta tat alma duyusunu geliştirme çalışmalarına da adım attığı haftadır.

16. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bu hafta, bebeğin ayak tırnaklarının bile geliştiği ve hızla büyüdüğü bir haftadır. Kalbi de bu hafta da gelişimini sürdürmektedir.

17. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bu hafta kordonu giderek kalınlaşan bebek hızla büyümeye devam eder. Bebek bu dönemde yutkunmaya da başlar. Ter bezleri de oluşmaya başlamıştır.

18. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bu hafta bebeğin cildinde “lanugo” denen ve sonradan dökülecek olan tüyler çıkmaya başladığı gibi saçları ve kaşları da kendini göstermektedir.

19. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

19. haftada bebeğin duyma, koklama ve tat alma duyuları gelişir. Ayrıca amniyotik sıvı içerisinde derisinin zarar görmemesi için bebeği “verniks caseosa” isimli bir tabaka kaplamış durumdadır.

20. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bu hafta bebeğin beyin yapısı hızla gelişir ve bağırsaklarında meconium adı verilen siyah, yapışkan bir madde birikir. Bu madde, bebeğin ilk dışkısıyla atılacaktır.

21. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

21. hafta bebeğin kaşlarının ve saçlarının tamamen oluştuğu haftadır. Anne, bebeğin karnındaki hareketlerini ve yumruklamalarını daha net bir şekilde hissedebilir.

22. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bu hafta minyatür bir insan görünümü alan bebeğin vücudu, tüylerle kaplı olabilir. Bebeğin hormonlarının üretimini sağlayan pankreas bu hafta büyük bir gelişme göstermektedir.

23. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bebeğin dışarıdaki seslere daha duyarlı olduğu bir dönemdir. Ayrıca annenin kalp atışını, solunum ve bağırsak hareketlerini de hissedebilir. Bu dönem en güzel dönemlerden biridir çünkü anne ve bebek iletişim kurmaya başlayabilir.

24. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bebeğin incecik olan derisi yavaş yavaş kalınlaşmaya başlar. Bu hafta en çok beyin geliştiği gibi akciğerlerin gelişimi de neredeyse tamamlanmış durumdadır. Her ne kadar gelişimi tamamlandıysa da bebeğin ciğerleri hayata henüz hazır değildir.

25. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Artık bu haftadan itibaren bebeğin cildinde yağ dokusu oluşuyor. Ciğerler gelişimini sürdürürken, tüylenmeler de devam ediyor.

26. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bu hafta bebeğin nefes alışveriş hareketleri daha da sıklaşıyor. Hatta bu durum doğumda yapacağı ilk nefes hareketinin egzersizi durumunda. Bebek artık doğum sonrasına hazırlanıyor.

27. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bebek artık uyuyor, uyanıyor ve bolca hareket ediyor. Bu arada beyin dokusu da gelişimine devam ediyor. Zaman zaman hıçkırık tutuyor. Anne karnındaki hareketlenmeden hıçkırıkları duyulabilir.

28. Hafta gebelikte bebekteki gelişimler

Bebek tıpkı geçen hafta olduğu gibi anne karnında oldukça aktif. Artık hareketleri çok net bir şekilde hissedilebilir.